Mniejsze odszkodowania dla Kościoła

Data opublikowania: 4 czerwca 2014

Sąd Apelacyjny w Poznaniu podjął ważną decyzję w sprawie odszkodowań dla Kościoła. Uznano, że za nieruchomości odebrane w 1956 r. otrzyma on mniejsze odszkodowanie, niż wcześniej zakładano. Zgodnie z wyrokiem sądu, Kościół będzie mógł liczyć na sumę w wysokości 3 milionów 100 tysięcy złotych, a nie jak wcześniej mówiono 4 milionów 650 tysięcy złotych.

Pieniądze te zostaną przekazane Kurii Archidiecezjalnej. Jak to możliwe, że różnica jest tak spora? Po ponownym wyliczeniu wartości kościelnych budynków na polecenie sądu, uznano je za mniej kosztowne, niż poprzednim razem. Oczywiście, wyrok nie odpowiada Kurii, dlatego istnieje prawdopodobieństwo, że zdecyduje się ona na złożenie odwołania od decyzji i podejmie dalszą walkę o odszkodowanie we wcześniej określonej kwocie.

CracowNa odzyskanie bezprawnie odebranych nieruchomości nie ma szans, ponieważ aktualnie w obu budynkach mieszczą się szkoły. Wcześniej, w 1956 r., nieruchomości te zostały wywłaszczone przez rząd i przekazane Skarbowi Państwa. Dopiero w 2007 r. Minister Budownictwa, a po nim również Wojewódzki i Naczelny Sąd Administracyjny unieważniły decyzję sprzed lat. Od tamtej pory Kuria Archidiecezjalna domaga się odszkodowania za utracone włości. Początkowo wnosiła o zwrot niebagatelnej sumy 32 milionów złotych, jednak sąd w Poznaniu wydal przed czterema laty wyrok, z którego wynikało, że kuria będzie musiała zadowolić się kwotą 23 milionów złotych. Miało to być odszkodowanie za utracony czynsz oraz za działki, na których obecnie znajdują się ulice z różnymi zabudowaniami. Rok później Sąd Apelacyjny uznał, że kuria nie powinna otrzymać odszkodowania za utracone korzyści czynszowe, więc do oddania pozostała kwota 4,65 miliona złotych.

Jako że sąd chciał jeszcze sprawdzić, czy wartość nieruchomości jest obecnie taka sama, jak przed laty, to wezwał biegłego, który miał zbadać tę kwestię. Decyzja nie ucieszy kurii, ponieważ okazało się, że choć zaledwie 4 lata temu sprawdzano już wartość budynku, to jednak ostatnio uznano ją za zdecydowanie niższą. Zgodnie z ostatnimi danymi, Kuria Archidiecezjalna może dostać jedynie 3,1 miliona złotych. Przedstawiciel kurii już zapowiedział, że po zapoznaniu się z uzasadnieniem wyroku, najprawdopodobniej będzie ubiegał się o jego kasację i ponowne rozpatrzenie sprawy.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *