Moda na rewitalizację zakładów przemysłowych

Data opublikowania: 7 grudnia 2017

Jednym z trendów na rynku nieruchomości jest rewitalizowanie budynków i kompleksów poprzemysłowych. Niektóre z nich są adaptowane do celów mieszkalnych, przez co powstają modne lofty. W innych tworzy się centra handlowe i obiekty kulturalne. Poniżej przedstawiamy kilka przykładów.

Manufaktura w Łodzi

Jednym z najbardziej znanych przykładów jest łódzka Manufaktura. Powstała w dawnym kompleksie fabrycznym należącym niegdyś do Izraela Poznańskiego. W XIX wieku była to fabryka włókiennicza, z m.in. tkalniami, przędzalnią, farbiarnią, drukarnią tkanin, magazynami i budynkami mieszkalnymi. W latach 30. XX wieku zakłady zostały przejęte przez przedstawiciela Banca Commerciale Italiana, w latach 40 przez niemiecką spółkę Speidel Weber Corporation, a po wojnie zostały znacjonalizowane. W 1971 kompleks fabryczny został zaliczony do najcenniejszych zabytków Łodzi. W latach 90. przedsiębiorstwo, wówczas o nazwie Poltex, było nierentowne i znalazło się w stanie likwidacji.

By No machine-readable author provided. HuBar assumed (based on copyright claims). [CC BY 2.5 (http://creativecommons.org/licenses/by/2.5)], via Wikimedia Commons

Pod koniec lat 90. rozpoczęły się prace rewitalizacyjne na terenie kompleksu. Wyburzono obiekty nie mające wartości zabytkowej. Budynki zabytkowe odrestaurowano z zachowaniem ich oryginalnego charakteru. Zrekonstruowano też oryginalną bramę wjazdową. Manufaktura została otwarta w 2006 r.

Obecnie w największym budynku (dawnej przędzalni) znajduje się czterogwiazdkowy hotel z centrum konferencyjnym. W pozostałych mieszczą się m.in. sklepy (w tym dwa hipermarkety), kawiarnie, centrum rozrywki z kinem, kręgielnią, ścianą wspinaczkową i klubem fitness, muzea (w tym Muzeum Sztuki i Muzeum Fabryki) oraz pomieszczenia biurowe. W centrum między budynkami znajduje się rynek, na którym odbywają się imprezy sportowe i kulturalne.

Stary Browar w Poznaniu

Obiekt znajduje się w miejscu dawnego Browaru Huggerów, który funkcjonował w II połowie XIX wieku i na początku XX wieku, do II wojny światowej. Po wojnie obiekt był siedzibą Zakładów Piwowarskich w Poznaniu. Rewitalizację i przebudowę przeprowadzono na początku XXI wieku. Stary Browar w nowym wydaniu został otwarty w 2003 r. Później został rozbudowany, a nowe skrzydło otwarto w 2007 r.

Obecnie znajduje się tam centrum handlowe i galeria artystyczna. Centrum handlowe składa się z ponad 200 punktów handlowych i gastronomicznych. Znajdują się tam także biura oraz parking na 1200 samochodów.

Ciekawostką jest Blow Up Hall 5050 (nazwa pochodzi od filmu Antonioniego „Powiększenie” – oryg. „Blow Up”), eksperymentalny, futurystyczny obiekt łączący hotel i galerię sztuki. Hotel wyróżnia się awangardowym designem i nietypową obsługą. W budynku prezentowane są dzieła artystów – instalacje, rzeźby i fotografie. Nie ma tam recepcji – goście wybierają pokoje i poruszają się po hotelu za pomocą interaktywnych ekranów i iPhone’ów. Telefony umożliwiają odnalezienie pokoju i wejście do niego, a także zawierają informacje o obiekcie i ogólnie Poznaniu – pełnią więc funkcję wirtualnego concierge’a.

Lofty de Girarda (Nowa Przędzalnia)

Lofty de Girarda to kolejny przykład zrewitalizowanych zakładów włókienniczych, tym razem w Żyrardowie. Obiekt został otwarty w 1913 r. i mieściły się w nim nowoczesne jak na owe czasy zakłady lniarskie. Był on nowatorski ze względu na zastosowanie konstrukcji żelbetowej i obecność ogrodu na dachu. Funkcjonował jako zakład przemysłowy do końca lat 90. XX wieku, gdy zbankrutował.

W 2007 roku rozpoczęły się prace mające na celu adaptację budynku do celów mieszkalno-usługowych. Jednak w 2012 r. sąd ogłosił upadłość spółki Green Development sp. z o.o., która była odpowiedzialna za prace budowlane. W 2014 r. nabywcy nieruchomości podjęli uchwałę, na mocy której mieli przejąć nieruchomość, co dałoby im możliwość samodzielnego dokończenia inwestycji. Później jednak trwały jeszcze sprawy sądowe między klientami a deweloperem, aż w 2015 r. zawarto prawomocny układ, a spółka wznowiła prace budowlane.

Obecnie w obiekcie jest 178 loftów, z których część jest wyposażona w antresole, oraz 30 penthouse’ów.. Najmniejsze lokale mają ok. 30 mkw. podłogi plus kilkanaście na antresoli, a największe ponad 100 mkw. Na klatkach schodowych zachowano oryginalną czerwoną cegłę i namalowano murale przedstawiające pracę w zakładach włókienniczych. Na parterze ma powstać galeria de Girarda z lokalami handlowo-usługowymi.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *