Modne i nowoczesne aranżacje okien

Data opublikowania: 19 czerwca 2017

Drobne elementy w domowej aranżacji mogą okazać się niezwykle ważne przy tworzeniu interesującej kompozycji. Bardzo często pomijamy dekoracje okien w domu, a to może zapewnić bardzo cenne uzupełnienie pozostałych komponentów całej aranżacji. Za sprawą dobrze dobranej tkaniny okno stanie się magicznym punktem danego pomieszczenia i przykuje uwagę naszych gości. Co obecnie jest najmodniejsze w wystroju okien?

Do łask wracają ponownie zwiewne zasłony. Po latach wzorowania się na skandynawskim trendzie bez firanek i zasłon, znowu chętnie pojawiają się one w oknach. Ciekawie upięte zasłony z dobrego materiału, który przepuszcza cenne promienie słońca, tworzą przyjemny klimat w mieszkaniu. Dekoracja okien powinna współgrać z wystrojem pozostałych wnętrz, dlatego warto ją dokładnie przemyśleć. Zbyt silne zaakcentowane otwory okienne mogą zaburzyć całość i w konsekwencji przytłoczyć. Bardzo istotna jest również forma upięcia zasłon. Najmodniejsze i najbardziej eleganckie są szerokie i symetryczne fałdy. Można również zastosować odważniejszą wersję z regularnymi kontrafałdami, ale tylko w przypadku większych pokoi. W tym celu należy podszyć materiał odpowiednią taśmą, by swobodnie się układał.

in4mal/bigstockphoto.com

Zasłony wiesza się również na karniszach z metalowymi oczkami, natomiast cienka tkanina najlepiej prezentuje się na troczkach, dzięki czemu można uzyskać bardzo drobne marszczenia. Szczególnie trafnie prezentuje się to przy eterycznych firankach i woalach. W ostatnim czasie coraz popularniejsze stają się ekrany, który niczym rolety chronią przed ostrym słońcem i jednocześnie jak zasłony zdobią pomieszczenie.  Montuje się je najczęściej na wielotorowej ramie. Poza tym łącząc ze sobą różne tkaniny można uzyskać niecodzienny efekt, np. bawełnie płótno w pastelowym odcieniu z tradycyjną zasłoną, co zapewni przyjemny półmrok w salonie.

Okno to jednak nie tylko materiał, to również parapety. Szeroka gama różnych rodzajów sprawia, że stanowią one cenny element dekoracyjny. Mogą imitować drewno lub marmur, bądź ze sprawą tradycyjnej bieli, być miejscem ekspozycji artykułów dekoracyjnych. Na parapecie mogą stać wymyślne kwiaty w doniczkach, ozdobna ceramika czy zdjęcia najbliższych w nietypowych ramkach.  Możliwości aranżacji okna jest nieskończenie wiele i warto to wykorzystać.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *