Najdroższe apartamenty w Europie

Data opublikowania: 27 marca 2014

Każdy, kto narzeka na wysokie ceny mieszkań w Polsce, powinien sprawdzić, ile kosztują apartamenty w Londynie i Monako. Okazuje się, że właśnie w tych miastach są one najdroższe w całej Europie. Niektóre ceny są nawet 12-krotnie wyższe od tych zauważalnych w Polsce!

Apartamenty w Londynie

Jest tak np. w Monako, gdzie za apartament o powierzchni 120 metrów kwadratowych zapłacimy, bagatela 4,7 miliona euro. Za 1 metr kwadratowy trzeba tam zapłacić ok. 38 tysięcy euro! Według raportu sporządzonego przez portal Global Property Guide, warszawskie apartamenty na tle tych dostępnych w innych krajach europejskich są relatywnie tanie. Za drogie mogą je uznać, co najwyżej Bułgarzy albo Macedończycy, ponieważ w ich krajach ceny są jeszcze wyraźniej niższe.

Poza Monako, wyjątkowa drożyzna zauważalna jest w stolicy Wielkiej Brytanii. W Londynie za metr kwadratowy apartamentu zapłacimy przeszło 24 tysiące euro. W takie mieszkania najczęściej inwestują najbogatsi mieszkańcy Europy Wschodniej oraz Azji. Według firmy Crayson, aż 70% zakupionych w Londynie apartamentów to inwestycje obcokrajowców. Dodatkowo, szacuje się, że aż ¼ z nich jest wciąż niezamieszkana. Jeśli chodzi o wyjątkowo wysokie ceny, to eksperci podkreślają, że wynikają one ze znacznej podwyżki na brytyjskim rynku nieruchomości, na którym średnie ceny podskoczyły o 34% od 2007 r. Poza tym, Londyn to jedna z najważniejszych stolic finansowych świata, co dodatkowo wpływa na wysokość oferowanych tam cen.

Ponad 10 tysięcy euro za metr kwadratowy apartamentu zapłacimy średnio także w Rosji (12,2 tys. euro), Szwajcarii (11,3 tys. euro) oraz Francji (11,2 tys. euro). Natomiast w Warszawie cena metra kwadratowego w mieszkaniu o podwyższonym standardzie kupowanym na rynku pierwotnym to „zaledwie” 3 100 euro, czyli w przeliczeniu na polską walutę ok. 13 tysięcy złotych. W związku z tym, znajdujemy się w środku europejskiej stawki. Wyprzedzamy m.in. Turcję (2,9 tys. euro), Słowenię (2,5 tys. euro), Łotwę (2,15 tys. euro), Chorwację (2 tys. euro) czy Portugalię (1,8 tys. euro).

Zdecydowanie najmniej zapłacimy za apartament w Macedonii. Metr kwadratowy mieszkania o podwyższonym standardzie kosztuje tam średnio niewiele więcej niż tysiąc euro. Także w Bułgarii metr kwadratowy apartamentu kosztuje tylko ok. 1060 euro. W Czarnogórze jest to 1400 euro za 1m2.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *