Największe mieszkania na świecie i… Polska daleko w tyle

Data opublikowania: 7 lutego 2013

Największe mieszkania na świecie i... Polska w tyleWarunki, w których mieszka statystyczny mieszkaniec naszego kraju, pozostawiają wiele do życzenia. Nie chodzi tu jednak o standard lokali mieszkalnych, ale o ich średnią powierzchnię. Okazuje się, że przeciętny Polak ma do swojej dyspozycji 25 m kw. mieszkania. W pierwszej chwili mogłoby się wydawać, że to dużo, jednak w zestawieniu z innymi krajami wypadamy bardzo słabo.

25 m kw. na osobę to znacznie mniej niż w przypadku mieszkańców większości pozostałych państw Unii Europejskiej. Wystarczy wspomnieć, że spośród 15 europejskich państw, które uwzględniono w rankingu przeciętnej wielkości mieszkań opracowanym przez gazetę Lion’s House, Polska została sklasyfikowana dopiero na 13 miejscu. Mniejsze mieszkania niż my mają do dyspozycji tylko mieszkańcy Łotwy i Rumunii. W tych krajach na jednego mieszkańca przypada średnio odpowiednio 17,9 i 15 m kw. Niemal taką samą przeciętną powierzchnię lokali mieszkalnych przypadających na osobę jak Polacy mają Słoweńcy i Litwini.

Nie brakuje jednak i takich państw, w których warunki mieszkaniowe są znacznie lepsze niż u nas. Wystarczy wymienić tu chociażby Danię, Luksemburg i Austrię. Mieszkańcy tych państw statystycznie mają do dyspozycji aż dwa razy większą powierzchnię mieszkania niż my, a więc ponad 50 m kw. na osobę. Nie lepiej prezentujemy się jeśli chodzi o przeciętną wielkość mieszkania w europejskich stolicach. W tym rankingu Warszawa znalazła się dopiero na 12 miejscu, mimo iż średnia powierzchnia mieszkania na osobę wynosi tam 28,4 m kw. W pozostałych dużych miastach UE średnia ta jest znacznie wyższa.

Co więcej, możemy się spodziewać, że w najbliższym czasie te niekorzystne dla nas statystyki będą prezentowały się jeszcze gorzej. W związku z trudnościami przy zaciąganiu kredytów hipotecznych i ograniczonymi funduszami, które można przeznaczyć na zakup mieszkania, większość naszych rodaków jest zainteresowana mieszkaniami o małej powierzchni. Deweloperzy wychodzą naprzeciw ich oczekiwaniom i coraz częściej wprowadzają do swojej oferty mieszkania kompaktowe, o niewielkiej powierzchni, za to mieszczące w sobie kilka pokoi. W najbliższym czasie taki trend będzie się utrzymywał, co może spowodować, że średnia powierzchnia mieszkania przypadająca na statystycznego Polaka będzie jeszcze niższa niż obecnie.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *