Narzędzia i systemy do walki ze smogiem

Data opublikowania: 29 października 2018

Jakość powietrza jest niezwykle ważna ze względu na konsekwencje zdrowotne. Trudności z oddychaniem, astma czy różne alergie dotykają coraz więcej osób. Odpowiedzialny za to jest smog, który w szczególnie dużych, uprzemysłowionych miastach negatywnie wpływa na zdrowie. Zanieczyszczone powietrze wykrywa się za pomocą specjalnych czujników. Jakie są jeszcze sposoby na wykrywanie smogu?

Edukacja społeczeństwa

W całej Unii Europejskiej to Polska przoduje w zestawieniu liczby miast o największym poziomie zanieczyszczenia. Dlatego też właściciele domów jednorodzinnych instruowani są o szkodliwości palenia śmieci w celach opałowych. Niedawno wdrożono też program rządowy, dzięki któremu można uzyskać dofinansowanie na montaż nowego kotła paliwowego czy systemu grzewczego, jaki ma zapewnić mniejszą emisję szkodliwych gazów.

Gorlovkv/bigstockphoto.com

Aplikacja monitorujące jakość powietrza

Powstają różnorodne aplikacje na smartfony, które umożliwiają sprawdzenie poziomu zanieczyszczenia powietrza w czasie rzeczywistym. Przekroczenie dopuszczalnego stężenia dwutlenku siarki, dwutlenku azotu, tlenku węgla czy benzenu alarmuje użytkownika aplikacji. Wówczas warto przed wyjściem z domu zabezpieczyć się specjalną maską do oddychania.

Zewnętrzne czujniki powietrza

Tysiące zewnętrznych czujników jakości powietrza mierzy, z jakim zanieczyszczeniem powietrza mamy do czynienia do danym regionie. W Polsce najgorsza sytuacja jest w Małopolsce oraz na Śląsku, na świecie to m.in. Tokio i Paryż borykają się z problemem smogu. Planuje się wyposażyć stacje pogodowe w takie czynniki, by móc jak najszybciej reagować na smog i przeciwdziałać jego powstawaniu.

Alternatywne źródła energii

Wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii zamiast powszechnego węgla, ropy naftowej i gazu spowoduje polepszenie jakości powietrza i jednocześnie obniży średnią temperaturę na Ziemi, która każdego roku mocno się podnosi. Efekt cieplarniany bezpośrednio wpływa na klęski żywiołowe i katastrofy klimatyczne, których skala będzie stale rosła. Szacuje się, że czystsze powietrze na dłużej osiągnie się dopiero po obniżeniu emisji dwutlenku węgla o 45 proc. Dlatego alternatywne źródła energii są niezwykle cenne.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *