NBP wystawia na sprzedaż kolejne nieruchomości

Data opublikowania: 20 sierpnia 2014

Narodowy Bank Polski ogłosił przetargi na sprzedaż nieruchomości o łącznej wartości ponad 20 mln zł. Do przetargu wystawiono m.in. pechową działkę nad Zalewem Zegrzyńskim, gdzie miał powstać skarbiec NBP.

NBP zamierzał na 28-hektarowej działce kupionej od wojska za 16 mln zł zbudować m.in. skarbiec banku, ale wycofał się z tej inwestycji, gdy okazało się, że koszt budowy takiego skarbca może pochłonąć nawet 500 mln zł. Działkę próbowano sprzedać już kilkukrotnie, ale kolejne przetargi, mimo wciąż spadającej ceny działki, nie przynosiły rozstrzygnięcia. Nowy przetarg na działkę nad Zalewem Zegrzyńskim ogłoszono w lipcu – tym razem cena wywoławcza całego kompleksu łącznie z budynkami wojska i obiektami historycznymi wyniosła nieco ponad 7 mln zł. NBP liczy na to, że tym razem uda się działkę sprzedać, zwłaszcza że w przetargu wystawiono też należący do banku 5-hektarowy ośrodek wypoczynkowy na Mazurach (Guzianka, Ruciane-Nida).

nieruchomosci mazuryGuzianka leżąca nad jeziorem Bełdany – z bazą noclegową na 180 osób, piękną mariną żeglarską, kąpieliskiem i gabinetami SPA może stać się zachętą do kupienia jej przez osoby lub instytucje planujące rozwinięcie w tym regionie usług turystycznych. Chęć sprzedaży ośrodka NBP tłumaczy faktem, że obiekt jest mu niepotrzebny, zwłaszcza, że sami pracownicy banku rzadko korzystają z tej bazy noclegowej (jedynie 20%), a NBP posiada już 2 ośrodki wypoczynkowe w innych regionach Polski. Dodatkowo roczne koszty utrzymania Guzianki to blisko 3 mln zł, których nie pokrywały wpływy z przyjeżdżających tu na wakacje urlopowiczów (niezwiązanych z branżą bankową: osoby prywatne, kolonie, firmy) i bank musiał do ośrodka dokładać co roku blisko 1 mln zł.

Wartość rynkowa nieruchomości w Rucianem Nida to wg rzeczoznawcy lekko ponad 13 mln 686 tys. zł, a cena wywoławcza w przetargu (ośrodek sprzedawany jest wraz z wyposażeniem) wyniesie 14 mln 174 tys. zł. NBP informuje również, że nabywca musi po zakupie liczyć się z naprawami mariny, pomostów i kąpieliska, które mogą wynieść ok. 1,3 mln zł.

Trzecią działką sprzedawaną w przetargu przez NBP będzie 641 m. kw. przy ul Wareckiej. Działka w Warszawie jest obecnie terenem zielonym (skwerek) i sąsiaduje z budynkami centrali NBP. Bank ma prawo do wieczystego użytkowania gruntu (koszt: 220 tys zł. rocznie) i właśnie to prawo wystawia na sprzedaż.

Rozstrzygnięcie i wyniki przetargów – we wrześniu.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *