Negocjowanie ceny mieszkania na rynku wtórnym

Data opublikowania: 16 października 2017

Zakup mieszkania z rynku wtórnego to nie lada wyzwanie dla każdego. Wymaga żelaznych nerwów, określonych preferencji i znajomości rynku. Rynek wtórny jest pełen pułapek, na których łatwo polec wskutek swojej łatwowierności czy naiwności.

Zanim przystąpimy do negocjacji 

Aby skutecznie przystąpić do negocjacji w sprawie ceny zakupu już konkretnego mieszkania, trzeba wiedzieć dwie rzeczy. Po pierwsze, należy samemu sobie odpowiedzieć na pytanie, ile pieniędzy chce się wydać na zakup mieszkania lub ile jest się w stanie zapłacić. Warto określić swój górny pułap cenowy i pozostawić jeszcze margines, który być może zadecyduje o wszystkim.

HannaKuprevich/bigstockphoto.com

Innym niezwykle istotnym elementem jest wykonanie wcześniejszego “researchu”, który będzie polegał na sprawdzeniu wysokości cen zakupu mieszkania o określonej powierzchni w dzielnicy, w której chce się zamieszkać. Warto sprawdzić ceny rynku pierwotnego dla tej dzielnicy, jeżeli taki jest, oraz rynku wtórnego. Dobra orientacja w cenach za lokal o preferowanej powierzchni, układzie pokoi czy lokalizacji da nam obraz sytuacji przydatny do ustalenia swoich warunków cenowych. Taką wiedzę można nabyć na podstawie choćby ogłoszeń prasowych i internetowych.

O czym powinno się pamiętać przy negocjacji ceny

Po pierwsze warto być drobiazgowym i pytać właściciela mieszkania o każdy szczegół. Nie wiadomo dlaczego, ale właśnie ta drobiazgowość wprowadza najwięcej zamieszania w fazie negocjacji. Każdy wytknięty brak, niedogodność, nawet czynniki zewnętrzne, które nie zależą od właściciela, wywołują w nim poczucie winy. I mimo że wskazane wady lokalizacji czy samego mieszkania nigdy wcześniej mu nie przeszkadzały, teraz bierze za nie odpowiedzialność na siebie. Ten mechanizm wzbudzania poczucia winy przynosi najlepsze efekty przy ostatecznym ustalaniu ceny.

W podsumowaniu trzeba jeszcze raz wskazać newralgiczne kwestie ze wskazaniem na niedogodności mieszkania w tym konkretnym miejscu. Jeżeli właścicielowi mieszkania zależy na szybkiej sprzedaży – mechanizm ten zawsze działa. Na co zatem należy zwrócić uwagę?

  • warto skupić się na samym wyglądzie mieszkania i jego ewentualnych brakach czy stopniu zużycia;
  • warto porozmawiać o sąsiadach, być może uciążliwych;
  • warto porozmawiać o sposobach robienia zakupów w okolicy i bezpieczeństwie;
  • z pewnością należy wspomnieć o braku balkonu, nieatrakcyjnym widoku za oknem, zniszczonej klatce schodowej.

Drobiazgowość czy nawet blef zawsze podziała motywująco.

Znajomość okolicznych cen

Gdy potrzebujemy jeszcze jednego mocnego argumentu, w sukurs przyjdzie nam wcześniejszy research. Postawienie sprzedającego przed faktem dogłębnej znajomości cen w tym samym budynku lub w najbliższej okolicy skutecznie wytrąca kolejną broń, a poza tym daje do zrozumienia, że Tobie również zależy na kupnie tego mieszkania, dlatego razem zbliżacie się do ostatecznych decyzji.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *