Nie daj zaskoczyć się zimie… w maju

Data opublikowania: 6 maja 2011

Śnieg w maju? Wydawałoby się – sporadyczna anomalia pogodowa. Meteorolodzy jednak dowodzą, że w naszym klimacie chłodne dni w okresie od maja do września zdarzają się całkiem często. Najlepszym wtedy sposobem na zapewnienie, by w naszych domach było ciepło i przytulnie jest usługa „Ciepło przez cały rok”.

Badania Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej pokazują, że gwałtowne spadki temperatury poniżej 10 st. C w miesiącach ciepłych, jak np. maj i czerwiec, wcale nie należą do rzadkości, we wrześniu zaś niskie temperatury są praktycznie normą. Dla przykładu, w czerwcu ubiegłego roku, w ciągu aż 7 dni zanotowano w Warszawie temperaturę poniżej 10oC. W takich sytuacjach, kiedy mają miejsce największe wahania temperatur, problemem staje się zapewnienie w mieszkaniu odpowiedniej temperatury, gdyż wiele spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych rezygnuje z dostaw ciepła do lokali z końcem kwietnia.

Wychodząc naprzeciw tym problemom, dostawcy Ciepła Systemowego udostępniają odbiorcom usługę „Ciepło przez cały rok”, dzięki której mogą oni cieszyć się ciepłem zawsze wtedy, gdy jest ono potrzebne, niezależnie od pory roku. Usługa ta działa w oparciu o tzw. automatykę pogodową. Jest to zespół urządzeń monitorujących warunki pogodowe i uruchamiających dostawy ciepła. Gdy temperatura spada poniżej wartości ustalonej przez klienta (najczęściej jest to około 12oC), zostaje automatycznie uruchomiana dostawa ciepła do budynku. Natomiast gdy temperatura wzrasta, automatyka odcina dostawę ciepła na cele ogrzewania. Dzięki temu dobrze znane pojęcie „sezonu grzewczego” odchodzi do lamusa.

Niewątpliwą zaletą usługi „Ciepło przez cały rok” jest fakt, iż jest ona rozwiązaniem nie tylko korzystnym cenowo, ale również bezpieczniejszym niż indywidualne dogrzewanie się w okresach przejściowych urządzeniami elektrycznymi, gazowymi czy olejowymi. Ponadto w czasie wahań temperatury, spółdzielnie i wspólnoty rzadko decydują się na wznowienie ogrzewania, a ewentualne uruchomienie węzła cieplnego na kilka chłodnych dni lub nocy pociąga za sobą dodatkowe koszty. Tymczasem z badań przeprowadzonych przez dostawców Ciepła Systemowego w różnych miastach wynika, że koszt całorocznej dostawy Ciepła Systemowego waha się w granicach 0,3-4,4 proc. opłat za ogrzewanie w skali roku. Według szacunków, dla mieszkania o powierzchni 50 m², dodatkowa opłata kształtować się może, w zależności od pogody i stanu technicznego obiektu, na poziomie około 6 zł miesięcznie.

Ponadto nie należy zapominać o negatywnym wpływie nagłych zmian temperatury na nasze zdrowie. Utrzymywanie jej na stałym poziomie w mieszkaniu polepsza nasze samopoczucie i komfort termiczny organizmu. Minimalizuje również wychładzanie pomieszczeń, ograniczając powstawanie w nich pęknięć i korozji, a także rozwój pleśni i grzybów.

Usługa „Ciepło przez cały rok” jest dostępna we wszystkich miastach, w których działają dostawcy Ciepła Systemowego (ponad 80 firm ciepłowniczych, m.in. w Warszawie, Łodzi, Szczecinie, Gdańsku, Krakowie, Poznaniu, Opolu, Koszalinie, Wałbrzychu czy Lublinie). Z roku na rok zainteresowanie usługą wzrasta.

Zdaniem ekspertów

lek. med. Małgorzata Szymańska, Specjalista medycyny rodzinnej:
O dobry stan zdrowia dbać możemy także odpowiednio ogrzewając swoje mieszkania. Ma to szczególne znaczenie późną jesienią i wczesną wiosną, kiedy oprócz niskich temperatur często miewamy problemy z odpornością. Drugą kwestią jest wilgoć, która w niedogrzanych mieszkaniach zdarza się bardzo często. Nadmierne zawilgocenie jest idealnym środowiskiem do rozwoju pleśni, wirusów, bakterii i grzybów, które skutecznie uprzykrzyć mogą życie nie tylko alergikom czy astmatykom.”

Katarzyna Choromańska-Orowicz, Rzecznik Klienta, SGI Baltis Sp. z o.o.:
”Szczególną uwagę przykładamy do uświadamiania swoich Klientów w zakresie prawidłowego ogrzewania lokali w pierwszych latach ich użytkowania. Wychładzanie budynków jest wyjątkowo dla nich niekorzystne. Niewłaściwie – pod względem cieplnym – eksploatowane budynki mogą z czasem wymagać poważniejszych remontów. Jest to zazwyczaj kwestia paru lat, z czego wiele osób może nie zdawać sobie sprawy.Przy decydowaniu się na usługę Ciepło przez cały rok warto mieć na względzie dłuższą perspektywę.”

Kazimierz Okińczyc, Prezes Koszalińskiej Spółdzielni Mieszkaniowej ”Przylesie”:
”Od strony zarządzania nieruchomościami usługa Ciepło przez cały rok jest bardzo wygodnym i dającym wiele korzyści rozwiązaniem. Dzięki automatyce pogodowej dostawa Ciepła Systemowego odbywa się bezobsługowo – na zarządcy nie spoczywają żadne obowiązki w zakresie włączania i wyłączania ogrzewania. Już doświadczenia ubiegłego roku pokazały, że zapotrzebowanie na dostawę ciepła, ze względu na warunki pogodowe, może trwać dziewięć i pół miesiąca. Pojęcie sezonu grzewczego odchodzi do lamusa. Zastępuje je Ciepło przez cały rok, bo takie są oczekiwania lokatorów.”

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *