Niektórzy frankowicze zapłacą wysoką ratę

Data opublikowania: 10 listopada 2020

Listopad może być dla wielu frankowiczów miesiącem, w którym zapłacą najwyższą dotychczas ratę kredytu hipotecznego. W przeciwieństwie do osób spłacających kredyty w złotówkach, te mogą liczyć na znaczne obniżki.
Wszystkiemu winny jest rosnący kurs franka, który obecnie wynosi 4,29 zł. Oznacza to, że rata listopadowa i kilka kolejnych będą mocno obciążające dla domowego budżetu.

Jak wyliczył Expander dla kredytów w wysokości 300 000 zł, udzielonych w 2008 roku na 30 lat, najbliższa rata wynosić będzie ponad 1900 zł. Osoby spłacające kredyt w złotówkach mogą natomiast liczyć na znaczne obniżki.

benshots/bigstockphoto.com

Frank najwyższy kurs osiągnął w kwietniu i maju. W tych miesiącach raty kredytów frankowych były najwyższe. Jednak wiosną kredytobiorcy złożyli łącznie niemal milion wniosków o wakacje kredytowe, dzięki temu części z nich udało się tej wysokiej raty uniknąć. Osoby takie nie mogą ponownie z takich wakacji skorzystać, chyba że utracili pracę lub inne główne źródło dochodu. Jednak nawet znacznie zmniejszenie dochodów nie uprawnia do skorzystania z wakacji kredytowych po raz drugi. Dla wielu więc rata listopadowa może okazać się najwyższą ratą jaką do tej pory musieli zapłacić za kredyt uzyskany we frankach.

Cieszą się natomiast osoby spłacające kredyt w rodzimej walucie. Historycznie niskie stopy procentowe spowodowały, że rata ich kredytu będzie najniższa w historii. Obniżenie WIBORU we wrześniu do nienotowanych do tej pory wartości 0,22 %, a także koniec kwartału, który dla banków jest momentem aktualizacji oprocentowania, to dla wielu kredytobiorców bardzo dobra wiadomość i niższa rata, szczególnie w porównaniu do tej z początku roku, jeszcze przed obniżeniem stóp procentowych w wyniku pandemii. Różnica w tym wypadku może wynosić nawet sporo powyżej 100 zł.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *