Niemal połowa młodych Polaków mieszka z rodzicami

Data opublikowania: 12 listopada 2019

Ostatnie lata nie były zbyt korzystne dla osób wynajmujących mieszkania. Rynek mieszkaniowy w naszym kraju pozostawia bowiem wiele do życzenia, a ceny za wynajem rosną z roku na rok dosyć drastycznie. Wielu młodych ludzi najzwyczajniej nie stać na wynajem nawet najmniejszej kawalerki, a co dopiero na kupno własnego, wymarzonego mieszkania czy domu.

Konsekwencją tego stanu rzeczy jest fakt, iż prawie połowa młodych mieszkańców naszego kraju nie może usamodzielnić się i w dalszym ciągu jest zmuszona mieszkać z rodzicami. To zjawisko na tyle powszechne, że w obecnym czasie doczekało się nawet publikacji naukowych i artykułów. Jedną z takich książek jest „Pokolenie ’89. Młodzi o polskiej transformacji” autorstwa Jakuba Sawulskiego.

Yacobchuk/bigstockphoto.com

Według danych zebranych w książce aż 46 procent Polaków w wieku od 25 do 34 lat w dalszym ciągu mieszka z rodzicami i to mimo faktu, iż do września tego roku, oddano do użytku około 12 procent mieszkań więcej niż w roku ubiegłym. Jest to zjawisko zatrważające. Dla porównania, w Niemczech współczynnik ten wynosi 18 procent, a w krajach Skandynawii (Dania, Finlandia i Szwecja) – 10 procent. Jeśli spojrzymy na Europę jako całość, liczby te dalej są niższe niż w samej Polsce i wynoszą około 32 procent.

Główną przyczyna tego stanu są oczywiście wysokie ceny zakupu mieszkań i domów oraz równie duży koszt najmu. Według Global Property Guide, cena, jaką musimy zapłacić za 100-metrowe mieszkanie w naszym kraju, jest 28 razy wyższa od polskiego PKB przypadającego na jednego obywatela. Tak wysokie ceny mieszkań wynikają z kolei z faktu, iż jest ich wciąż zdecydowanie za mało, a zapotrzebowanie na nowe rośnie w bardzo szybkim tempie. Polska i Słowacja są jedynymi krajami Unii Europejskiej, gdzie liczba mieszkań przypadająca na 1000 mieszkańców jest mniejsza od 400. W naszym kraju są to 363 mieszkania, a u naszych sąsiadów liczba ta wynosi 360. Dla porównania, średni wynik w Europie to 480 mieszkań na 1000 mieszkańców. Aby dorównać tej liczbie, polski rynek potrzebuje jeszcze około 5 milionów nowych mieszkań.

Bardzo istotny jest również fakt, że rynek najmu jest słabo rozwinięty, a mieszkania przeznaczone pod wynajem przestarzałe i posiadające niski standard. Nawet takie mieszkania jednak są stosunkowo drogie zarówno w wynajmie jak i utrzymaniu. Standardowe ceny wynajmu mieszkań w jednym z większych polskich miast, takich jak Bydgoszcz, to około 1500 zł. Jest to kwota, która niejednokrotnie przewyższa połowę wynagrodzenia młodego obywatela. Jeśli chodzi o Warszawę, to cena ta jest prawie 2 razy wyższa i wynosi 2900zł, co wynosi sporo więcej niż najniższa płaca krajowa brutto.

Jeśli chodzi o zakup nowego mieszkania, sprawy mają się bardzo podobnie. Zdolność kredytowa młodych Polaków jest dość niska, więc niewielu z nich może pozwolić sobie na zakup mieszkania na kredyt. Rozwiązaniem tego stanu miał być program Mieszkanie Plus, który nie przyniósł jednak spodziewanych efektów.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *