Nieruchomości komercyjne nie ucierpiały na kryzysie

Data opublikowania: 21 marca 2013

Nieruchomości komercyjne nie ucierpiały na kryzysieChociaż o kryzysie na rynku nieruchomości mówi się całkiem sporo, to jednak analitycy podkreślają, że nieruchomości komercyjne ucierpiały na nim najmniej. Jak to możliwe, że w przypadku tego rodzaju budynków problemy były zdecydowanie najmniejsze? Przede wszystkim, firmy zawsze potrzebowały i będą potrzebować miejsc na biura czy magazyny, więc popyt na nieruchomości komercyjne nie może się tak po prostu skończyć.

Oprócz tego, należy podkreślić, że szczególnie dobrze wśród nieruchomości komercyjnych radzą sobie te, których klasa nie należy do czołówki. Sami inwestorzy przyznają, że stare, ale wyremontowane budynki są wynajmowane chętniej od tych nowych. Powód jest oczywisty – powierzchnie po remoncie są tańsze od tych zupełnie niedawno postawionych, a w dobie kryzysu przedsiębiorstwa nieustannie szukają oszczędności. W związku z tym, ich zarządcy wielokrotnie rozglądają się za mniejszymi budynkami, które będą mniej kosztowne w utrzymaniu.

Poza zwykłymi obserwacjami, zapotrzebowanie na nieruchomości komercyjne potwierdzają statystyki i prognozy analityków rynkowych. Twierdzi się, że w tym roku popyt na lokale tego typu będzie taki sam, jak w roku ubiegłym. Jest to związane m.in. z zagranicznymi markami, które coraz częściej otwierają swoje butiki w naszym kraju i potrzebują do tego celu odpowiednich powierzchni komercyjnych.

Jeśli natomiast chodzi o konkretne liczby, to wynika z nich, że w samym 2012 r. w Polsce na nieruchomości komercyjne wydano najwięcej w naszej części kontynentu. Dodatkowo, była to suma najwyższa od kilku lat, co najlepiej potwierdza popyt na takie lokale. Świetnie wypadamy przy tym na tle całej Europy Środkowo-Wschodniej. Według obliczeń transakcje zawarte u nas stanowiły aż ¾ wszystkich, do jakich doszło na tych terenach na przestrzeni całego 2012 r.

Eksperci zauważają, że na korzyść Polski przemawiają niskie ceny wynajmu lokali komercyjnych – to właśnie one w dużym stopniu zachęcają do inwestycji zagraniczne przedsiębiorstwa. Polska jest opłacalna zarówno, jeśli chodzi o magazyny, jak i biura, hale produkcyjne, albo obiekty przeładunkowe. Dzięki temu, nasz rynek nieruchomości tego typu jest w stanie utrzymać przychody, jednocześnie odsuwając od siebie widmo kryzysu trapiącego już niemal wszystkie branże w Polsce.

Podobne artykuły

1 komentarz

  1. andku

    Nie zgadzam się – ceny są niższe, klienta brakuje, a chodzi o milionowe wyceny. W jartomie pojawiły się hale ze stref ekonomicznych. Teraz można naprawdę zrobić dobry interes, najem jest bardzo drugi. W tym roku powinno dojść do kilku istotnych przejęć nieruchomości, szczególnie pod Warszawą.

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *