Nieruchomości komercyjne – wzrost inwestycji o 40 procent!

Data opublikowania: 20 maja 2015

Będąca światowym liderem na rynku nieruchomości firma DTZ sporządziła raport, z którego wynika, że europejski rynek nieruchomości komercyjnych przeżywa prawdziwy boom, a wartość inwestycji rośnie w zaskakująco szybkim tempie.

Jak informuje o tym raport przygotowany przez będącą globalnym liderem na rynku nieruchomości firmę DTZ, w I kwartale tego roku wartość europejskich nieruchomości komercyjnych wzrosła aż o 51,4 mld euro. W ujęciu rocznym daje to wzrost o 40 procent! Przy takich liczbach można śmiało powiedzieć, że rynek nieruchomości tego typu w Europie przeżywa prawdziwy boom.

Przez cały ostatni rok wartość transakcji przeprowadzonych na nieruchomościach komercyjnych w Europie wyniosła 208 mld euro, co było pierwszym od 8 lat przebiciem poziomu 200 mld. Eksperci specjalizujący się w analizie rynku nieruchomości podkreślają, że korzystnym zjawiskiem jest nie tylko rosnąca wartość powstających budynków, ale też wychodzenie inwestorów poza najpopularniejsze dotąd rynki i szukanie nowych opcji.

Zakup nieruchomosci

fot. goa novi/bigstockphoto.com

W I kwartale 2015 r. szczególnie mocny wzrost wolumenu transakcji przeprowadzanych na nieruchomościach komercyjnych zaobserwowano w krajach dawnego Beneluksu, czyli w Belgii, Holandii i Luksemburgu. Wzrost wyniósł tam 93 procent w ujęciu rocznym. Zwyżka na poziomie 48 procent widoczna była w krajach skandynawskich. Największymi rynkami pozostają jednak ten brytyjski, francuski i niemiecki. Ich łączny udział w aktywności inwestycyjnej związanej z nieruchomościami komercyjnymi wynosił 65 procent, co oznacza spadek o 9 punktów procentowych w porównaniu do I kwartału 2014 r. Zarówno Wielka Brytania, jak i Francja odnotowały w tej kwestii wzrosty w ujęciu rocznym. Wynosiły one odpowiednio 36 procent i 34 procent. W przypadku Niemiec wolumen inwestycyjny utrzymał się na poziomie z ubiegłego roku.

Jeśli chodzi o popyt na konkretne rodzaje nieruchomości, to okazuje się, że spada aktywność inwestycyjna w przypadku powierzchni biurowych, natomiast powierzchnie handlowe cieszą się wyjątkową popularnością i w okresie styczeń-marzec ich wartość sięgnęła poziomu 18 mld euro. Było to głównie zasługą sprzedaży centrów handlowych działających w różnych krajach naszego kontynentu. Odsetek inwestorów krajowych i zagranicznych był w Europie równy i wynosił po 50%, przy czym wśród obcokrajowców połowa pochodziła z Europy, a druga połowa to inwestorzy z innych kontynentów.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *