Nieruchomości „od komornika” – ile można zyskać?

Data opublikowania: 4 lutego 2013

Nieruchomości od komornika - ile można zyskać?Dobra przejmowane przez komornika są zwykle przedmiotem późniejszych licytacji, a uzyskane z nich środki są przekazywane na poczet istniejących długów. Ceny wyjściowe i ceny ostateczne są na nich z reguły znacznie niższe od rynkowej wartości danego dobra, dlatego często okazuje się, że udział w takich transakcjach jest bardzo opłacalny.

Czym są licytacje komornicze nieruchomości?

Jest tak np. w przypadku nieruchomości. Ilość lokali przejmowanych przez komorników od kilku lat znacznie wzrasta. Oznacza to, że chcąc pozyskać lokum w relatywnie niskiej cenie, warto sprawdzać licytacje komornicze. Jak podkreślają eksperci, nie warto przy tym czuć skrupułów w związku z faktem, że nieruchomości pochodzą z zajęcia komorniczego, ponieważ właśnie w ten sposób udaje się unikać dalszych problemów zadłużonych osób, które przynajmniej tą drogą mogą niwelować zaległe opłaty. Należy jednak pamiętać, by pozostawać czujnym, ponieważ nie w każdej sytuacji są one jednakowo opłacalne.

Wycena nieruchomości komorniczych

Przede wszystkim, powinniśmy wiedzieć, że wycena nieruchomości w takich sytuacjach może okazać się mało wiarygodna, dlatego trzeba wykazać ograniczone zaufanie. Co prawda, według zasad, koszt jest określany przez specjalnie powołanego rzeczoznawcę majątkowego, jednak bywa tak, że kwota jest ustalana nawet wtedy, gdy rzeczoznawca nie miał okazji zobaczyć danego lokum. Wtedy wycenia je na podstawie opisów czy zdjęć. Minimalna suma wyjściowa pojawiająca się na licytacji nie może być mniejsza niż 75% ceny określonej przez rzeczoznawcę.

Niemniej jednak, nie zawsze udaje się znaleźć nabywcę podczas pierwszej licytacji, a wtedy koszt nieruchomości jest dodatkowo obniżany. Wyjściowe minimum za drugim razem wynosi 2/3 sumy wskazanej przez eksperta. Choć wydaje się to być świetną okazją, to musimy pamiętać, że każdy rzeczoznawca może inaczej wycenić nieruchomość – mniej lub bardziej zgodnie z jej rzeczywistą wartością. Dlatego warto sprawdzić, jak prezentują się ceny tego typu lokali na rynku nieruchomości.

Licytacja komornicza nie zawsze okazyjna

Biorąc udział w licytacji lokum zajętego przez komornika, musimy także pamiętać o kłopotach, jakie mogą towarzyszyć takim transakcjom. Chodzi tu np. o potrzebę wykwaterowania lokatorów, którzy w nim mieszkali lub o fakt, że licytacje komornicze wymagają zwykle płatności gotówkowej. W związku z tym, oferty tego rodzaju kierowane są głównie do osób, które są przygotowane na ewentualność wyeksmitowania dotychczasowych mieszkańców budynku oraz dla tych, którzy są zorientowani w rynku nieruchomości i wiedzą, kiedy mają do czynienia z rzeczywistą okazją cenową, a kiedy licytacja jest mało opłacalna.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *