Coraz więcej nieruchomości pod komorniczym młotkiem

Data opublikowania: 9 maja 2013

nieruchomości komornik, SalFalkoCoraz więcej nieruchomości w naszym kraju jest zajmowanych przez komorników i poddawanych licytacji komorniczej. W całym 2012 r. odbyło się aż 5,5 tys. tego rodzaju licytacji. Rok wcześniej było ich aż o tysiąc mniej. Wszystko wskazuje na to, że w tym roku tendencja wzrostowa będzie się w dalszym ciągu utrzymywała. W kwietniu było ich już aż dwa razy więcej niż w marcu.

Oznacza to, że komornicy są coraz bardziej efektywni w wykonywaniu swojej pracy i ściąganiu należności od dłużników. Zajęcie i licytacja nieruchomości to ostatni etap ich postępowania. Wcześniej próbują egzekwować należności zajmując rachunki bankowe, wynagrodzenia i ruchomości.

Wśród licytowanych nieruchomości coraz częściej pojawiają się nie tylko te, które należą do osób prywatnych, ale również budynki, lokale i grunty stanowiące majątek firm ogłaszających bankructwo. Do tej pory w skali roku pojawiało się zaledwie kilka czy kilkanaście takich nieruchomości. Tymczasem od początku tego roku zlicytowano już blisko 180 nieruchomości należących do 127 firm. Ich łączna wartość to ponad 250 mln zł.

Większość licytowanych nieruchomości stanowiących składnik majątku firm znajduje się w województwach mazowieckim i łódzkim. Najmniej licytacji przeprowadza się w województwach lubuskim i podkarpackim. Wyraźnie widać więc, że w tych regionach Polski, w których biznes rozwija się najbardziej dynamicznie, najwięcej firm bankrutuje. W większości przypadków winą za taki stan rzeczy obarcza się zatory płatnicze. Zaległości są na tyle duże, że uniemożliwiają firmie regulowanie własnych zobowiązań, a stąd już krótka droga do bankructwa i licytacji komorniczej. Wśród nieruchomości firmowych zajmowanych przez komorników przeważają te z branży spożywczej.

Wraz z rosnącą liczbą licytacji komorniczych, rośnie też liczba komorników i ich zarobki. Obecnie w naszym kraju działa ponad 1100 komorników. Licytacja nieruchomości należy do ich podstawowych obowiązków. Od każdej sprzedanej nieruchomości komornicy otrzymują prowizję. Standardowo wynosi ona 15% ceny nieruchomości osiągniętej na licytacji, przy czym kwota ta nie może być niższa od 1/10 i wyższa od trzydziestokrotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. To, co dla jednych jest powodem do zmartwień, innym przysparza więc sporych zysków.

Podobne artykuły

1 komentarz

  1. Maria

    Czemu mnie to nie dziwi. Jeśli przyjrzeć się samym firmom, które zbankrutowały przez budowę autostrad to już daje niezły wynik, a co dopiero cała gama innych, które straciły cały majątek w kryzysie.

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *