Nieruchomości poszukiwane przez Polaków

Data opublikowania: 12 listopada 2014

Polacy nie mają wygórowanych wymagań, co do nieruchomości, jakich szukają. Mają one być dobrze zbywalne, raczej standardowe. Dobrze, żeby nie były też zbyt drogie i znajdowały się w dogodnej lokalizacji.

Już od kilku miesięcy widać ożywiony ruch na polskim rynku nieruchomości. Jak tłumaczą specjaliści, wynika to z kilku czynników, a najważniejszymi są dofinansowania udzielane młodym kupcom w ramach programu „Mieszkanie dla Młodych” oraz rekordowo niskie stopy procentowe zachęcające do zaciągania długoterminowych kredytów mieszkalnych i hipotecznych. Jakie nieruchomości najbardziej interesują Polaków?

Okazuje się, że nie mamy dużych wymagań. Poszukujemy domów i mieszkań po prostu typowych, nadających się do komfortowego życia. Zależy nam na tym, by były łatwo zbywalne, a właśnie takie są lokale zaliczane do tych standardowych. Oczywiście zwracamy też uwagę na cenę, ponieważ zależy nam na tym, by była ona względnie niska. Najczęściej dokonujemy transakcji opiewających na ok. 300 tysięcy złotych lub mniej. Z reguły inwestujemy w lokum przeznaczane do własnego użytku, choć część osób decyduje się udostępnić kupowaną nieruchomość pod wynajem.

Jakich mieszkań poszukują Polacy?Istotnym czynnikiem decydującym o wyborze mieszkania jest jego lokalizacja. Z reguły nabywcom zależy, by było ono położone niedaleko najważniejszych punktów miejscowości. Dobrze, żeby było z niego blisko do sklepów, do pracy, a także do ważnych instytucji, szkół, przychodni lekarskich. Szukamy przy tym lokali, które będą nasłonecznione, odrzucając te ciemne lub posiadające pomieszczenia bez okien. Zależy nam na prostym rozkładzie i dogodnej kondygnacji. Nie przepadamy ani za zbyt niskimi parterami, ani za zbyt wysokimi piętrami w budynkach bez windy. Co ciekawe, nie zależy nam na nowym budownictwie, za to bezustannie widoczny jest popyt na mieszkania w blokach z czasów PRL-u. Mają one dogodny, niemal jednakowy rozkład. Najlepiej, by były 2- lub 3-pokojowe i znajdowały się na I piętrze w bloku zlokalizowanym w dzielnicy o dobrej komunikacji z centrum miasta.

Wybierając dom, zwracamy uwagę głównie na wielkość przynależnej do niego działki, choć i tak najistotniejszym czynnikiem jest jego lokalizacja. Liczy się też stan techniczny budynku oraz materiał, z jakiego go zbudowano. Niemniej jednak istotna jest dla nas także jakość materiałów, którymi został wykończony i ogólny standard jego wyposażenia. Idealny byłby dom jednorodzinny o wielkości 150 m kw. z działką liczącą sobie ok. 600 m kw.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *