Nieruchomości wtórne – raport październik 2015

Data opublikowania: 21 października 2015

Stabilność cen mieszkań na rynku wtórnym utrzymuje się od kilku miesięcy, a występujące zmiany są nieznaczne i we wrześniu wahały się w granicach dziesiątych części procenta. Na rynku wtórnym wzrosła wyraźnie popularność droższych ofert nieruchomości, a Łódź stała się miastem wiodącym w tej dziedzinie, i tylko w Łodzi ceny średnie wzrosły 3% w ciągu ostatniego roku.

Gdy w Gdańsku i Łodzi rosną średnie ceny mieszkań – w Krakowie i Gdyni ceny nieruchomości w październiku mają tendencje spadkowe i są niższe niż we wrześniu.

Nieruchomości z rynku wtórnego

fot. leaf/bigstockphoto.com

Wprowadzone zmiany do programu MdM dotyczące mieszkań z rynku wtórnego ułatwiają nabycie własnego mieszkania. Dostępność tychże mieszkań jest jednak mocno zróżnicowana i tak: na rynku warszawskim tylko 1% sprzedawanych mieszkań spełnia kryteria programu MdM, w Krakowie 2%, a we Wrocławiu 4% ofert spełnia kryteria wielkości i ceny. Inaczej wygląda sytuacja w Katowicach i Olsztynie, gdzie ponad 50% ofert kwalifikuje się do dopłat, nieco mniej ofert znajdziemy w Gorzowie Wielkopolskim. Zatem pomimo wprowadzenia do programu MdM mieszkań z rynku wtórnego, nabycie ich w wielu miastach jest niemożliwe, gdyż rynek wtórny nie posiada nieruchomości spełniających kryteria.

Od ubiegłego roku wzrosło dwukrotnie zainteresowanie kredytami z dopłatą w ramach MdM z minimalnym wkładem własnym obecnie wynoszącym 10%, który od stycznia przyszłego roku wzrośnie do 15%. Przewiduje się, że wielu kupujących zechce jeszcze w tym roku nabyć mieszkanie, korzystając z możliwości wpłaty mniejszego wkładu własnego. Banki wychodząc naprzeciw potrzebom klientów, wprowadziły zmiany w ofertach kredytów hipotecznych i sześć z nich obniżyło marżę, a tylko jeden ogłosił podwyżkę. Natomiast utrudnieniem wprowadzonym przez banki jest obniżenie kwoty kredytu, gdyż realizując zalecenia Komisji Nadzoru Finansowego podniesiono do wyliczeń koszty życia, a tym samym spadła zdolność kredytowa wielu nabywców nieruchomości.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *