Niskie stopy procentowe ożywią rynek mieszkaniowy?

Data opublikowania: 22 lipca 2013

Ożywienie na rynku nieruchmościChociaż w ubiegłych latach w okresie wakacyjnym najczęściej dochodziło do lekkiego zastoju na rynku nieruchomości, to jednak w tym roku sytuacja wygląda nieco inaczej. Co prawda, jak zawsze ogromna liczba osób skupia się na szukaniu lokali na wynajem, nie zamierzając ich kupować, to jednak okazuje się, że kupców też nie brakuje. Pomimo że sytuacja finansowa Polaków nie jest najlepsza, to ci, którzy dysponują większymi oszczędnościami, coraz chętniej decydują się nabyć mieszkanie.

Jak twierdzą specjaliści, powodowane jest to głównie programem obniżania stóp procentowych, jaki był prowadzony przez Radę Polityki Pieniężnej już od poprzedniego roku. Obecnie główna stopa referencyjna znajduje się na poziomie 2,5%. W związku z tym, raty kredytów hipotecznych są obecnie wyraźnie niższe niż jeszcze przed rokiem. To natomiast zachęca do inwestowania w nieruchomości. Tym bardziej, że niskie stopy procentowe obniżają rentowność lokat bankowych, więc spora liczba klientów instytucji bankowych likwiduje je i szuka innego sposobu na rozsądne ulokowanie gotówki.

Eksperci przyznają, że zakup mieszkania jest jedną z bezpieczniejszych form inwestycji. Nie tylko możemy liczyć na to, że za kilka lat jego wartość wzrośnie, ale przede wszystkim, mieszkanie można udostępnić pod wynajem, a to oznacza, że regularnie będziemy czerpali z niego zyski. Opłaty za wynajem pozwolą nam najpierw odzyskać środki zainwestowane w lokum, a później staną się czystym dochodem.

Warto przy tym zaznaczyć, że poza niższymi stopami procentowymi przekładającymi się na niższe raty kredytów długoterminowych, obniżane są także same ceny mieszkań. Według ekspertów działających na rynku nieruchomości, wynika to głównie z dużej podaży i obserwowanego dotychczas, relatywnie niskiego popytu. Sprzedawcy zaczynają dostosowywać się do realiów rynku w Polsce i coraz częściej obniżają ceny transakcyjne mieszkań.

Zgodnie z obserwacjami analityków, największą popularnością cieszą się obecnie mieszkania dwupokojowe. Metraż tych najczęściej kupowanych wynosi ok. 40 m kw. Rośnie liczba osób inwestujących w mieszkania zlokalizowane w Gdańsku. Zachętą jest tam m.in. zrównanie się cen ofertowych z tymi ostatecznymi, transakcyjnymi. Ciekawostką jest przy tym wszystkim fakt, że rząd nie prowadzi obecnie żadnego programu zachęcającego do kupna mieszkań, a mimo tego, sytuacja na rynku nieruchomości wygląda naprawdę zadowalająco.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *