Nowa ustawa konsumencka budzi obawy pośredników nieruchomości

Data opublikowania: 8 grudnia 2014

W pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia w Polsce zacznie obowiązywać nowa ustawa konsumencka. Budzi ona spore obawy wśród pośredników nieruchomości, którzy martwią się, że skomplikuje ona ich pracę. Co takiego zmienia ten dokument?

Już od 25 grudnia tego roku obowiązywać ma nowa ustawa konsumencka. Będzie ona bardziej rozbudowana od obecnej wersji, a to najprawdopodobniej sprawi, że stanie się mniej zrozumiała dla klientów. Spędza to sen z powiek pośrednikom nieruchomości, którzy boją się, że w efekcie będą mieli problemy z wyjaśnieniem wszystkich kwestii swoim odbiorcom. Nie wiedzą nawet, jak dokładnie będą mieli wywiązywać się teraz z obowiązków informacyjnych.

Zmiany w ustawie konsumenckiejNowa ustawa wprowadza zmiany, przede wszystkim, w kwestii wspomnianego informowania klientów o lokalu, jak również nowe przepisy związane z ewentualnym odstąpieniem od umowy. Zasady będą dotyczyły zarówno pośredników nieruchomości, jak też zarządców, a do tego będą obowiązywały również w przypadku podpisywania umów obligacyjnych związanych z dzierżawą lub użyczeniem. Nowe reguły ominą natomiast deweloperów.

Pośrednicy nieruchomości już teraz zastanawiają się, czy będą mieli możliwość zawarcia opisów informacyjnych na temat nieruchomości w odrębnych formularzach dołączanych do umowy. Mniej problemów pojawi się w związku z formularzem odstąpienia od umowy, ponieważ jego wzór będzie podany w ustawie. Mimo to pośrednicy obawiają się, że kłopoty sprawi im interpretacja niektórych zapisów takich, jak choćby „termin związania umową” albo „termin realizacji zobowiązania przez konsumenta”. Jeśli pośrednicy nieodpowiednio poinformują klientów o wszystkich szczegółach, ułatwią im odstąpienie od umowy, a to może skutkować zwiększoną liczbą niesfinalizowanych umów.

Deweloperzy mogą narzekać na zmiany prawne w związku z wydłużoną rękojmią za wady nieruchomości. Będzie ona obowiązywała przez 5 lat. Eksperci już teraz uważają, że będzie to budziło kontrowersje i sprawi, iż wiele spraw zakończy się w sądzie. Niemniej jednak planowane zmiany mają być korzystniejsze dla klientów. Od 25 grudnia będą mogli walczyć o prawo do odstąpienia od umowy, a do tego będą lepiej informowani o wszystkich szczegółach związanych z nieruchomością oraz z samą umową, jaką zamierzają podpisać.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *