Nowa ustawa utrudni sprzedaż domów na zalesionych działkach

Data opublikowania: 20 maja 2016

Zmiany prawne w przepisach dotyczących sprzedaży ziemi sprawią właścicielom gruntów sporo problemów. Szczególne trudności mogą mieć osoby, które posiadają nieruchomości leżące na zalesionych działkach. Co ich czeka?

Nowy rząd wprowadził już szereg zmian dotyczących handlu nieruchomościami. Ograniczył możliwość sprzedaży ziemi rolnej, a dodatkowo wprowadził obostrzenia dotyczące handlu ziemiami leżącymi na terenach zalesionych. Zgodnie z przepisami obowiązującymi od 30 kwietnia br., w razie planów sprzedaży działki położonej w lesie, prawo pierwokupu będą miały Lasy Państwowe.

dom na zalesionej działce

ppaa/bigstockphoto.com

Teoretycznie, nowa ustawa ma chronić polskie lasy przed niekontrolowanym wykupem, lecz w rzeczywistości przysporzy wielu problemów osobom posiadającym ziemie, które leżą na obszarach nawet nieznacznie porośniętych drzewami. Problem w tym, że często są to tereny, które nie mają nic wspólnego z prawdziwymi lasami. Niemniej jednak, pod uwagę brany będzie nie realny wygląd otoczenia nieruchomości, a status, jaki przyznano jej w ewidencji gruntów i budynków. Jeśli pierwotnie określono ją jako Ls, czyli las, to przy sprzedaży będzie trzeba liczyć się z utrudnieniami.

Zgodnie z nowymi przepisami, w razie planów sprzedaży ziemi, na której rosną drzewa i która została zakwalifikowana do kategorii lasów, można sporządzić jedynie wstępną umowę sprzedaży. Obowiązkiem notariusza będzie natomiast poinformowanie Lasów Państwowych o rozpoczętych działaniach handlowych. LP mają prawo zgłosić się do nabycia terenu w pierwszej kolejności. W takim przypadku, prywatna ziemia przejdzie w posiadanie Skarbu Państwa. Lasy nie muszą jednak zgodzić się na cenę proponowaną przez sprzedającego. Mają natomiast prawo wystąpić do sądu z wnioskiem o ustalenie, czy cena jest zgodna z rzeczywistą wartością gruntu.

Jeśli Lasy Państwowe zrezygnują z kupna, właściciel może dokończyć transakcję rozpoczętą od podpisania umowy wstępnej. Kontrowersje budzi jednak fakt, że w ewidencji gruntów i budynków, w kategorii „las” widnieją nieruchomości, które nie powinny być tak traktowane, a to oznacza, że ich właściciele będą musieli bezpodstawnie zmagać się z trudnościami w sprzedaży. Prawnicy przyznają, że jako lasy ewidencjonuje się działki, a nawet wille, wokół których rosną drzewa.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *