Nowe ceny mieszkań – zawód dla klientów

Data opublikowania: 17 marca 2014

Pojawił się kolejny raport dotyczący polskiego rynku nieruchomości. Tym razem dotyczył on drugiego miesiąca tego roku. Okazało się, że w tym czasie sytuacja na naszym rynku nie była zbyt korzystna dla ewentualnych klientów.

Osoby, które chcą zainwestować w lokal, nie mogły bowiem liczyć na żadne wyraźniejsze spadki cen. W wielu przypadkach nie uległy one żadnej zmianie, a jeśli już się zmniejszyły, to były to tylko minimalne spadki. Niemniej jednak, eksperci zapowiadają, że nawet niewielkie obniżki cen mogą być zapowiedzią większych spadków. Wiele osób liczy na obniżki tym bardziej, że rozpoczęty już program Mieszkanie dla Młodych skłania sprzedawców do większej elastyczności w ustalaniu cen.

Brak jakichkolwiek zmian w zakresie cen nieruchomości obserwowany był głównie w przypadku rynku wtórnego. Koszt jednego metra kwadratowego w porównaniu do stycznia 2014 r. był praktycznie jednakowy. Biorąc pod uwagę okres między lutym 2013 a lutym 2014 można natomiast zauważyć, że ceny uległy niewielkiemu zmniejszeniu. Na wszystkie analizowane miasta, tylko w 1 odnotowano wzrost cen w ujęciu rocznym.

W minimalnym stopniu zwiększyły się one w Katowicach. We wszystkich pozostałych, dużych polskich miejscowościach, ceny metra kwadratowego kurczyły się o kilkadziesiąt złotych. Największe przeceny nie przekraczały jednak 100 zł/m2. Tradycyjnie już, najdrożej było w stolicy, gdzie za 1m2 trzeba było płacić ponad 8 tysięcy złotych. Najniższe stawki za metr kwadratowy spotykane były w Łodzi, gdzie ceny wahały się od 3500 do 4000 złotych za metr.

Drogo było w lutMieszkania nowe czy używane?ym także w Krakowie (niemal 7 tysięcy za metr), a w Gdańsku, Wrocławiu i Poznaniu ceny wahały się od ok. 5 do 6 tysięcy złotych za metr kwadratowy.

Jeżeli natomiast chodzi o rynek pierwotny, to w lutym szczególnie mocno podrożały w ujęciu rocznym ceny mieszkań w Gdańsku. Za jeden metr kwadratowy trzeba tam było zapłacić nawet o 276 zł więcej niż przed rokiem. Daje to średnio 5500-6500 zł za metr. Wzrosty o 20-60 zł za 1m2 widoczne były też w Katowicach i Krakowie.

Najdroższe lokale – tak samo, jak w przypadku rynku wtórnego – znajdziemy w Warszawie mimo że na przestrzeni ostatniego roku ceny za metr kwadratowy uległy tam wyraźnemu zmniejszeniu. Spadki wynosiły tam średnio aż 276 zł/m2. Zniżki widoczne były także w innych badanych miejscowościach. Najmniejsze odnotowano w Łodzi (21 zł/m2), a największe we Wrocławiu (194 zł/m2).

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *