Nowe czy używane – rynek pierwotny a wtórny

Data opublikowania: 5 lipca 2010

Rynek wtórnyKupno mieszkania to niewątpliwe poważna decyzja na długie lata. Zanim dokonamy wyboru należy rozważyć, gdzie je zakupimy. W grę wchodzą dwie opcje – rynek wtóry i rynek pierwotny. Każda z nich ma swoje wady i zalety, dlatego dokonanie wyboru nie jest prostą sprawą.

Lokale z rynku pierwotnego są z pewnością rozwiązaniem dla osób, które chcą mieć wpływ na wygląd i aranżacje mieszkania, ponieważ właściciel ma możliwość decydowania o rozkładzie pomieszczeń. Innym istotnym pozytywem rynku pierwotnego jest korzystanie z nowoczesnych technologii przy budowie mieszkań, co z pewnością podnosi komfort użytkowania lokalu. Zanim jednak zdecydujemy się kupić wymarzone mieszkanie na rynku pierwotnym – sprawdźmy dewelopera. Upewnijmy się czy firma nie znajduje się w stanie upadłości i czy posiada pozwolenie na budowę. Warto również przejrzeć księgę wieczystą oraz sprawdzić w Krajowym Rejestrze Sądowym. Dzięki temu uchronimy się przed oszustwem i stratą znacznej ilości pieniędzy.

Rynek wtórny nieustannie cieszy się popularnością ze względu na dogodne lokalizacje mieszkań oraz niskie koszty ich utrzymania. W tym wypadku łatwiej jest wykryć wszelkie usterki. Poza tym mieszkania używane są dużo tańsze od mieszkań nowo wybudowanych. Inną istotną różnicą miedzy mieszkaniami z rynku wtórnego i pierwotnego jest ich metraż. Stare mieszkania są zazwyczaj mniejsze i mają więcej pokoi, co daje szanse na szybki wynajem lub łatwiejszą sprzedaż.

Natomiast eksperci zdecydowanie odradzają zakup mieszkań z lat 70-tych. Bloki z wielkiej płyty są technicznie sprawne jedynie przez 50 lat. Po tym czasie ich wartość drastycznie się obniża, co może przynieść duże starty przy ewentualnej sprzedaży. Zatem decydując się na zakup mieszkania z rynku wtórnego, lepiej jest wybrać te, które wybudowano po 1995 roku. Należałoby także zajrzeć do księgi wieczystej i upewnić się, czy sprzedający jest faktycznie właścicielem oraz czy mieszkanie nie jest zadłużone.

Podobne artykuły

1 komentarz

  1. Tomasz

    teraz używane mieszkania można kupić naprawdę po korzystnej cenie. tym bardziej, że najprawdopodobniej wypadną z Rodziny na swoim.

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *