Nowe limity cen w MdM

Data opublikowania: 6 października 2014

Program dofinansowań do mieszkań „Mieszkanie dla Młodych” uległ nieznacznej zmianie. Bank Gospodarstwa Krajowego zdecydował się na podniesienie limitów cenowych za 1 metr kwadratowy kupowanej nieruchomości. Od teraz w poszczególnych regionach kraju limity te będą się od siebie dość wyraźnie różnić. Wiadomo już jednak, że progi pozostały niezmienione w woj. pomorskim. Podniesiono je natomiast m.in. we Wrocławiu, w Warszawie i w Lublinie. W stolicy maksymalna cena za metr może teraz wynosić 6583,15 zł. Oznacza to, że bezdzietne małżeństwo nabywające mieszkanie o powierzchni 50 mkw. może otrzymać nawet do 30 tysięcy złotych dofinansowania.

Wzrost cen mieszkań w MdMPoza Warszawą, zadowalające limity cenowe dla programu „MdM” zauważalne są w Poznaniu, Gdańsku, Olsztynie, Wrocławiu i w Krakowie. Najmniej korzystne warunki panują w Gorzowie Wielkopolskim oraz w Zielonej Górze. Maksymalna cena metra kwadratowego wynosi tam 4151,95 zł. Niewiele wyższy jest próg w Białymstoku, gdzie jest to 4396,15 zł.

Nieco inaczej wygląda sytuacja w poszczególnych gminach i województwach. W ujęciu nominalnym maksymalna cena mieszkania kwalifikującego się do „MdM” najbardziej wzrosła na Lubelszczyźnie. Limit jest teraz o ponad 680 zł wyższy niż w poprzednim kwartale. Zdecydowanie mniejsze zwyżki pojawiły się na Dolnym Śląsku i na Podlasiu, gdzie było to ok. 200 zł więcej za 1 mkw. W miejscowościach leżących niedaleko miast wojewódzkich także widać różnice. Największy wzrost limitu odnotowano blisko Lublina, gdzie maksymalną cenę za metr kwadratowy mieszkania podniesiono o 435 zł. W miejscowościach wokół Wrocławia, Warszawy i Białegostoku jest to o ponad 100 zł więcej.

Mimo że politycy liczyli na popularność programu „Mieszkanie dla Młodych”, zainteresowanie dopłatami nie jest tak duże, jak się tego spodziewano. Szczególnie niekomfortowe są rygorystyczne ograniczenia narzucane kredytobiorcom, w tym głównie te dotyczące parametrów mieszkania obejmowanego programem. Eksperci twierdzą, że może to doprowadzić do dalszych zmian w warunkach dofinansowywania. Jeśli zasady udzielania dopłat będą mniej rygorystyczne, być może więcej osób zechce skorzystać z tej opcji. Ewentualne zmiany miałyby zostać wprowadzone w przyszłym roku. Nie wiadomo jednak jeszcze, na czym miałyby dokładnie polegać.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *