Nowe mieszkania – coraz mniejszy metraż

Data opublikowania: 26 grudnia 2014

Jakich mieszkań poszukują Polacy?

Od 2008 r. metraż nowych mieszkań oddawanych do użytku przez deweloperów jest coraz mniejszy. Świadczy to o małej sile nabywczej Polaków, a w szczególności młodych rodzin, których ciągle nie stać na inwestycję w większe lokum. Jak metraże przedstawiają się w poszczególnych miastach?

Badania na temat kurczących się metraży w nowo wybudowanych mieszkaniach przeprowadził portal RynekPierwotny.pl. Obraz jaki pokazują wyniki tych badań świadczy, że wpływ na średnią ilość m2 mieszkań ma miejsce i region, w których powstają, a najważniejszym elementem oferty deweloperów są mieszkania między 40 a 60 m2.

Warszawa jest najbardziej specyficzną lokalizacją ponieważ żyje w niej najwięcej osób należących do grupy zamożnych Polaków, którzy z kolei zainteresowani są inwestycjami tylko w duże lokale, co znacznie wpływa na średnią metrażową dla całego miasta. Wprawdzie średnia ta podobnie jak w reszcie kraju systematycznie maleje, to jest ciągle najwyższa. Mimo obniżki o 4,60 m2 w stosunku do wartości sprzed dwóch lat średni metraż w stolicy oscyluje w granicach 60 m2 dla nowo powstałych mieszkań.

Ciekawostką jest Łódź, gdzie średni metraż nowych mieszkań niewiele odbiega od warszawskiego, a przyczyną są przede wszystkim niskie jak na duże aglomeracje ceny za 1 m2 i stosunkowo spora grupa ludzi dobrze zarabiających, którzy zainteresowani są nabywaniem wygodniejszych nieruchomości i zwyczajnie mogą sobie na nie pozwolić. Średni metraż nowo wybudowanych mieszkań w Łodzi wynosi 58,81 m2, notuje się tam też najmniejszy spadek metrażowy w stosunku do wcześniejszych lat, o 2,96 m2. Podobne obniżki metrażowe notowane są jeszcze w Poznaniu i we Wrocławiu. Najbardziej kurczą się nowe mieszkania oddawane przez deweloperów w Krakowie. W stolicy Małopolski przeciętny metraż spadł o 3,32 m2, a największy udział w tamtejszym rynku mają mieszkania właśnie między 40 a 50 m2.

Wciąż jednak na terenie tych kluczowych polskich miast są niedobory mieszkań o powierzchni nieprzekraczającej 50 m2.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *