Noworoczne zmiany na rynku nieruchomości

Data opublikowania: 7 stycznia 2016

Rok 2016 zapowiada się dla branży nieruchomości bardzo ciekawie: pojawi się ponad 10 istotnych zmian związanych z handlem nieruchomościami, podatkami, ziemią i finansowaniem zakupu mieszkań i domów. Większość rynku do tych zmian podchodzi niestety sceptycznie.

Zapowiadane na 2016 rok zmiany związane z obrotem nieruchomościami według znawców branży wpłyną na rynek negatywnie. Co się zmieni, na co trzeba się przygotować?

Rynek nieruchomości

fot. spectrumblue/bigstockphoto.com

Po pierwsze będą to zmiany finansowania zakupu nieruchomości: w związku z aktualną sytuacją polityczną, zarówno na rynku krajowym (nowy podatek dla banków, złożenie się na wypłaty depozytów upadłego SK Banki i finansowanie funduszu restrukturyzacji kredytów hipotecznych), jak i międzynarodowym (niepokoje finansowe), banki będą ostrożniej podchodzić do udzielania kredytów na zakup mieszkania. Koszty tych zmian wpłyną na podniesienie bankowych marży i większą czujność przy ocenienie zdolności kredytowej potencjalnych kredytobiorców.

Niekorzystnie na rynek finansowania nieruchomości z kredytów wpłynie również najnowsza decyzja Banku Centralnego o podniesieniu stóp procentowych. To pierwszy taki przypadek po roku 2006, a przykręcenie kurka z tanimi dolarami wpłynie bezpośrednio na koszt budowy nieruchomości, a więc i ceny ich sprzedaży. Od stycznia 2016 wzrasta również wkład własny przy kredytach mieszkaniowych: w roku 2015 wystarczające było 10% wkładu, w 2016 będzie to już 15%. Przy mieszkaniach oscylujących wokół kilkuset tysięcy złotych różnica dla potencjalnych kupców jest ogromna.

Kończą się również środki na nowe mieszkania w ramach programu Mieszkanie dla Młodych, co dodatkowo zmniejszy w 2016 r. liczbę młodych osób mogących pozwolić sobie na zakup własnego „m”.

Od 1 stycznia 2016 czeka nas również duża zmiana na rynku ziemi rolnej. Rolnicy, którzy będą chcieli sprzedać własną ziemię lub jej część, będą musieli o zgodę na podział gospodarstwa prosić dyrekcję Agencji Nieruchomości Rolnych.

Na ceny mieszkań na wolnym rynku wpłynie również ustawa reaktywująca formułę TBS. Organizacje non profit będą mogły budować mieszkania na wynajem korzystając z preferencyjnego dla nich finansowania, co prawdopodobnie zmniejszy zainteresowanie mieszkania droższymi, od deweloperów.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *