Nowy fundusz na rynku nieruchomości komercyjnych

Data opublikowania: 19 września 2013

Nowy fundusz na rynku nieruchomości komercyjnychNa rodzimym rynku nieruchomości pojawił się nowy fundusz. Real Estate Income Assets FIZ AN narodził się, dzięki współpracy Grupy Capital Park oraz Open Finance TFI SA. Grupa CP postanowiła sprzedać 85% certyfikatów funduszu w ofercie prywatnej. W ten sposób wyzbyła się wszystkich certyfikatów, jakie w ogóle przeznaczono na sprzedaż. Real Estate Income Assets FIZ AN jest jednym z pierwszych funduszy, którego charakter jest określany, jako dywidendowy. Środki wypłacane są w nim w sposób cykliczny i pochodzą z komercyjnego wynajmu lokali, które wchodzą w skład portfela funduszu. Oprócz tego, inwestorzy mogą jeszcze liczyć na dochody uzyskiwane ze sprzedaży nieruchomości.

Jeżeli chodzi o same certyfikaty, to są to produkty inwestycyjne, a nabyty portfel nieruchomości uwzględniał 39 gotowych oraz wynajętych nieruchomości leżących w 26 miastach całej Polski. Są to lokale, które zapewniają stałe, bezproblemowe przepływy pieniężne. Mieszczą się one głównie przy najlepszych ulicach handlowych, jakie znajdują się w naszym kraju. Do firm wynajmujących te powierzchnie komercyjne należą m.in. znane banki takie, jak choćby BZ WBK albo MultiBank, jak i popularne sklepy, jak Żabka, CCC czy Rossmann.

Jak szacowano pod koniec czerwca tego roku, księgowa wartość brutto nieruchomości spisanych w księgach Grupy Capital Park wynosiła 187,2 miliona złotych. Specjaliści już zajęli się wyliczaniem dochodów, jakie będą możliwe do osiągnięcia z działalności funduszu. Zakłada się, że jeżeli dotychczasowe wpływy wynikające z udostępniania nieruchomości pod wynajem nie spadną i będą balansowały wokół tych uzyskiwanych w II półroczu bieżącego roku, to rocznie będą one mogły zagwarantować dochody rzędu ok. 7%-8% w skali roku. Zakłada się, że ta nowa w Polsce opcja inwestowania zainteresuje osoby, którym zależy na bezpiecznych i długoterminowych inwestycjach związanych z nieruchomościami.

Zarząd Funduszu, do którego należą pracownicy spółki CP Management Sp. z o.o., planuje tak kierować jednostką, by udało się możliwie, jak najbardziej zwiększyć uzyskiwane dochody. Inwestorzy podkreślają, że jeżeli rzeczywiście te plany się powiodą, to zwiększy się także zdolność dywidendowa Funduszu. Zarządcy dodają, że nie decydują się na żadne inwestycje, jakie charakteryzują się zbyt dużym ryzykiem. Dzięki temu, można liczyć, że Fundusz naprawdę będzie osiągał zadowalające wyniki.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *