Nowy system segregacji odpadów

Data opublikowania: 22 stycznia 2018

Segregacja odpadów komunalnych to temat, które trwa od lat, jednak nadal jest nowością w wielu miejscach w Polsce. Ze względu na różne rozporządzenia urzędów miasta segregacja różni się między miastami.

Ta najbardziej szczegółowa przewiduje rozdzielanie odpadów na: szkło, papier, plastik, odpady biologiczne i odpady pozostałe. W ten sposób znaczniej więcej śmieci trafi do recyklingu. Zakłada się, że w 2020 roku aż 50 procent wszystkich odpadów produkowanych przez Polaków będzie poddawane recyklingowi, co ma znacznie poprawić jakość powietrza w każdym regionie kraju.

pryzmat/bigstockphoto.com

W ostatnich dniach w wielu polskich miastach zaczęło obowiązywać rozporządzenie o segregacji domowych odpadów. Podział na pięć frakcji dotyczy m.in. Gorzowa Wielkopolskiego, gdzie mieszkańcy dopiero przyzwyczajają się do zmian. Aby im to ułatwić miasto zorganizowało kampanię informacyjną, za pośrednictwem której wyjaśnia co, gdzie i jak wyrzucać. Specjalne broszury z zasadami segregacji domowych odpadów trafią do wszystkich mieszkań i posesji, by każdy miał okazji się z nimi zapoznać. Poza ulotkami zapowiedziano też specjalne prelekcje w szkołach i instytucjach, podczas których będzie wyjaśniane, jaki jest cel wprowadzanych zmian.

Motywacją dla mieszkańców do dostosowania się do rozporządzenia jest niższa opłata za wywóz śmieci. Osoby, które nie będą właściwie dzielić odpadów zostaną ukarane karami. W przypadku miejskich spółdzielni, kara dotyczyć będzie mieszkańców całego bloku, który nie wywiązuje się z nowego obowiązku.

Segregowanie odpadów powinno wejść w codzienny nawyk, który z czasem będzie przychodził naturalnie.  W pierwszej kolejności należy zadbać o odpowiednią liczbę koszy na śmieci, aby ułatwić domownikom podział odpadów na szkło, papier, plastik, odpady biologiczne i inne. Kosze można oznaczyć kolorami, tak samo jak to występuje w przypadku kontenerów. Kolorowe pojemniki będą wskazywały, jaki rodzaj odpadów należy do nich wrzucać. Mieszkańcy domów jednorodzinnych korzystać będą z worków na śmieci w czterech kolorach oraz jednego pojemnik na odpady pozostałe. W ten sposób cały system będzie jasne i spójny dla wszystkich bez względu na miejsce zamieszkania.

 

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *