Obcokrajowcy zainteresowani mieszkaniami w Polsce

Data opublikowania: 30 kwietnia 2018

W ubiegłym roku deweloperzy sprzedali rekordową liczbę mieszkań. Duży w tym udział mieli inwestorzy zagraniczni, dla których Polska staje się coraz atrakcyjniejszym rynkiem. Największą grupę wśród ich stanowią Ukraińcy.

Drudzy w kolejności są Brytyjczycy i Niemcy, jednak to wśród Ukraińców znalazło się najwięcej zagranicznych nabywców, którzy na prowadzenie wysunęli się w 2016r. Przede wszystkim dlatego, że przyjeżdżają tu do pracy, a zakup mieszkania jest dla nich lepszym rozwiązaniem, niż jego wynajmowanie. Ponadto część osób decyduje się zostać tu na stałe.

DenisNata/bigstockphoto.com

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, w 2016 roku spośród 79 tysięcy lokali sprzedanych przez deweloperów, aż 4,8 kupili obcokrajowcy. Po Ukraińcach najliczniejszymi grupami kupujących są obywatele Niemiec i Wielkiej Brytanii, ale pojawiają się również inwestorzy z Austrii, Szwajcarii, Francji, czy Skandynawii. W porównaniu do tych krajów, ceny nieruchomości w Polsce są bardzo atrakcyjne, a obcokrajowcy traktują taki zakup jako miejsce wypadowe na wakacje, albo inwestycję. Wśród kupujących znaleźli się również mieszkańcy tak egzotycznych krajów jak Etiopia, Sri Lanka, Madagaskar, Liban, czy Nigeria.

Najwięcej lokali kupowanych jest w Warszawie, w dalszej kolejności w Krakowie i w Trójmieście. Jak wskazuje Grzegorz Woźniak ze spółki Quelle Locum, „Polska staje się coraz bardziej atrakcyjna pod względem inwestycyjnym, dlatego największym powodzeniem cieszą się zwłaszcza mieszkania w dużych aglomeracjach, kupowane głównie pod wynajem. Na użytek własny inwestorzy zagraniczni nabywają przeważnie apartamenty premium zlokalizowane nad Bałtykiem. Poza tym mieszkania o podwyższonym standardzie są w Polsce wciąż dużo tańsze niż na zachodzie Europy, a pod względem wizualnym mogą z nimi śmiało konkurować”.

W tych lokalizacjach osiedlają się również studenci, którym mieszkanie kupili rodzice, by mogli studiować w jednym z głównych ośrodków akademickich. Dodatkowo na Ukrainie na skutek wojny mocno pogorszyła się sytuacja wielu mieszkańców kraju, a inwestowanie obarczone jest większym ryzykiem. Z tego powodu Polską zainteresowaniu są również zamożni mieszkańcy tego kraju, którzy szukają sposobu na ulokowanie swojego kapitału.

Obcokrajowcy widzą w Polsce nie tylko walory turystyczne i przyrodnicze, ale i potencjał inwestycyjny. Ten, kto śledzi rynek wie, że w ostatnim czasie w niektórych lokalizacjach nieruchomości znacznie przybrały na wartości. Eksperci szacują, że to właśnie nasi wschodni sąsiedzi będą mieli coraz większy udział w rynku nieruchomości, szczególnie, że często dokonują zakupu za gotówkę.

Ponadto w Polsce inwestuje i otwiera swoje siedziby coraz więcej zagranicznych firm, np. z branży IT. Skutkiem tego może być zwiększone zainteresowanie nabywców nieruchomości z innych krajów, którzy do Polski przyjadą szukając zatrudnienia.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *