Obowiązek meldunkowy

Data opublikowania: 4 grudnia 2020

Miejsce zameldowania jeszcze kilka lat temu miało znaczenie. W tej chwili obowiązek meldunkowy, choć wciąż funkcjonuje, nie znaczy już tak naprawdę nic. Nawet obcokrajowcy nie muszą się meldować – by przebywać legalnie w Polsce potrzebują jedynie umowy najmu lokalu. Skoro obowiązek meldunkowy już dawno nie jest przestrzegany, to czemu wciąż się o nim mówi?

Po co się meldować?

Aktualnie nie jest to w ogóle ważne. W większości urzędów liczy się to, gdzie faktycznie mieszkasz, a nie gdzie się zameldowałeś. Skoro to nieistotne, to dlaczego obowiązek meldunkowy dalej funkcjonuje? To pozostałość po czasach PRL-u, kiedy takie dane pomagały prowadzić ewidencję ludności. Wówczas miejsce zameldowania było informacją o tym, gdzie dany obywatel przebywa na stałe. Na ten moment jest to jednak bez większego znaczenia, a to przez migracje ludności. Teraz, gdy wielu ludzi zmienia miejsce zamieszkania co kilka miesięcy, trudno o wiarygodne dane dotyczące aktualnego miejsca pobytu obywatela.

Martwe prawo

Dla osób, które posiadają polskie obywatelstwo, meldunek już dawno stał się zapomnianym obowiązkiem. Jednak jeszcze kilka lat temu był on dość ważny dla osób przyjeżdżających na dłużej z zagranicy. Był on bowiem kluczem do tego, aby mogli się postarać o kartę pobytu w kraju. W tej chwili nawet obcokrajowcy nie przywiązują do niego wagi. By potwierdzić to, że mają się gdzie zatrzymać, mogą używać już jedynie umowy najmu.

Zniesienie obowiązku meldunkowego

Wiele osób zastanawia się dlaczego owo prawo wciąż istnieje, skoro właściwie nikt go nie przestrzega. Okazuje się, że niedawno obowiązek meldunkowy miał zostać zniesiony, ale rządzący zmienili zdanie. Rezygnacja z tego pomysłu podyktowana była przekonaniem, że meldunek wciąż przydaje się przy ustalaniu obwodów dla szkół albo wypłacaniu świadczeń w tradycyjny sposób. Miejsce zameldowania jest również istotne podczas wyborów.

Miejsce zamieszkania i miejsce zameldowania to w dzisiejszych czasach dwa różne pojęcia. W urzędach najczęściej pytają o adres, pod którym faktycznie będzie można Cię znaleźć. Jednak biorąc pod uwagę kwestie takie jak wybory bądź nabór do szkoły – wówczas liczy się przede wszystkim adres podany podczas wykonywania obowiązku meldunkowego.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *