Od czego zależą koszty ogrzewania domu?

Data opublikowania: 17 grudnia 2020

Koszty ogrzewania domu to jeden z głównych czynników, które wpływają na koszt eksploatacji wolnostojącej nieruchomości. Źle dobrany do zapotrzebowania energetycznego domu sposób ogrzewania może być kosztowny. Z tego powodu już na etapie budowy warto zastanowić się, jaka metoda jest najkorzystniejsza finansowo.

Jak ogrzewać dom zimą?

Na koszt ogrzewania domu zimą wpływ ma metraż nieruchomości, a także sposób jego ocieplenia. Z tego powodu to właśnie dobra izolacja powinna stać się szczególnie istotna na etapie budowy domu.

Zapotrzebowanie energetyczne obiektu o standardowej izolacji to 90 kilowatogodzin na metr kwadratowy powierzchni. Do nieruchomości o lepszym ociepleniu wystarczające będzie 60 kWh/m2. Najmniej energii potrzebne jest do ogrzania domu niskoenergetycznego (40 kWh/m2) oraz pasywnego (jedynie 15 kWh/m2).

Przy wybieraniu metody ogrzewania należy wziąć pod uwagę również sprawność urządzenia grzewczego.

Ogrzewanie węglem kamiennym

Do najtańszych obecnie sposobów ogrzewania domu należy palenie węglem kamiennym oraz drewnem, jednak ze względów ekologicznych, montaż pieców może w dłuższej perspektywie okazać nieopłacalny.

Ogrzewanie elektryczne

Ogrzewanie prądem to jeden z najdroższych sposobów ogrzewania domu. Wysoki koszt wynika przede wszystkim z ciągle rosnącej ceny energii. Średnia cena prądu wynosi obecnie 0,60 zł/kWh.

W przypadku ogrzewania elektrycznego opłacalny może okazać się montaż modułów fotowoltaicznych. Takie rozwiązanie pozwoli oszczędzić pieniądze, a przy tym jest przyjazne środowisku.

Ogrzewanie elektryczne z użyciem pompy ciepła

Dobrą, także dla środowiska naturalnego, opcją jest montaż instalacji z pompą cieplną. Takie rozwiązanie jest tanie w użytkowaniu, z tego powodu wysokie koszty montażu szybko się zwracają.

Ogrzewanie gazem ziemnym

Korzystne finansowo, a przy tym wygodne, może okazać się ogrzewanie gazem. Cena za m3 paliwa wynosi 2,06 złotych, co przy założeniu, że jego wartość opałowa to 10 kWh/m3 a sprawność pieca jest na poziomie 98%, ostateczna cena wyniesie 0,21 zł/kWh. W tym przypadku koszt ogrzewania zależy głównie od sprawności urządzenia oraz cen surowca. Warto pamiętać jednak, że ceny gazu często się zmieniają. Z tego powodu trudno przewidzieć ile w przyszłości kosztować może taki sposób ogrzewania domu. Do zalet tej metody zaliczyć można natomiast komfortowe w użytkowaniu i niewielkie rozmiarowo kotły.

Ogrzewanie ekogroszkiem

Ekorogroszek wymieniany jest jako nieco bardziej ekologiczna alternatywa dla tradycyjnego węgla kamiennego.  Obecnie ceny paliwa są korzystne (0,86 zł/kg) w przeliczeniu na metr kwadratowy , wszystko jednak może zmienić się wraz z odejściem od wydobycia węgla.

Ogrzewanie pelletem

Pellet to sprasowane trociny i słoma, a jego cena uzależniona jest od jakości. Dobrej jakości pellet zakupić można za 1,00 zł/kg. To jeden z odnawialnych i przyjaznych środowisku źródeł energii. W pełni zautomatyzowane piece są również wygodne dla użytkownika.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *