Od czego zależy koszt ubezpieczenia mieszkania?

Data opublikowania: 16 listopada 2017

Według statystyk KNF nawet ok. 70 proc. nieruchomości w Polsce jest objętych ochroną ubezpieczeniową. Ubezpieczenie mieszkania jest dobrowolne, więc popularność takich polis wynika najprawdopodobniej z rosnącej świadomości zagrożeń. Ubezpieczenie mieszkania może kosztować od kilkudziesięciu do nawet tysiąca złotych, w zależności od kilku czynników.

Na cenę wpływa między innymi zakres ochrony. Zwykle najtańsza jest opcja wykupienia ochrony podstawowej – ubezpieczenia od skutków ognia i innych zdarzeń losowych. W zależności od potrzeb i obaw można tę ochronę rozszerzyć, by obejmowała np. ryzyko kradzieży, włamania i dewastacji, co odpowiednio zwiększa cenę. Można też się ubezpieczyć od OC w życiu prywatnym. Ubezpieczenie takie obejmuje także zdarzenia poza naszym mieszkaniem – np. zalanie sąsiadowi sufitu wskutek awarii naszej pralki.

Digital Genetics/bigstockphoto.com

Kolejnym czynnikiem jest suma ubezpieczenia. Oczywiście im jest większa, tym wyższa będzie składka. Sumę ubezpieczenia należy odpowiednio oszacować, nie zaniżać i nie zawyżać. Jeśli będzie zbyt niska, po zaistnieniu zdarzenia nie wystarczy na pokrycie szkód. Z kolei suma zawyżona i tak nie zapewnia nam wyższego świadczenia niż kwota niezbędna do przywrócenia stanu wyjściowego – wysokie składki są więc nieopłacalne. Dobrze jest więc oszacować wartość wszystkich elementów stałych i ruchomych naszego mieszkania. Można też określić sumę tzw. ubezpieczenia na pierwsze ryzyko, czyli zakładaną pierwszą szkodę. Ubezpieczenie to może mieć zastosowanie w przypadku kradzieży, gdyż raczej nie ma szans, że złodziej zdoła wynieść całe mienie ruchome.

Ważne jest też ryzyko. Im jest większe, tym wyższy koszt ubezpieczenia. Są kwestie, których zmienić nie możemy, np. usytuowanie mieszkania na terenie zagrożonym powodzią czy położenie na parterze (zdarzają się wyższe koszty ze względu na zwiększone ryzyko włamań). Możemy jednak zabezpieczyć lokal – zainstalować odpowiednie zamki i drzwi przeciwwłamaniowe, alarmy itp.

Czasem można też uzyskać korzystne zniżki od ubezpieczycieli. Niektórzy oferują promocje np. za dłuższy czas trwania ubezpieczenia i bezszkodowość.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *