Odwrócona hipoteka nie tylko dla seniorów?

Data opublikowania: 17 stycznia 2012

Nowa odwrócona hipotekaDotychczas odwrócony kredyt hipoteczny skierowany jest wyłącznie do osób po 60 roku życia. Jego przedmiotem jest nieruchomość posiadana przez seniora na własność. Bank udziela kredytobiorcy dożywotniej renty w zamian za dom lub mieszkania, do których prawa własności przejmuje po śmierci kredytobiorcy.

Rząd zapowiada, że chce dogłębnie zająć się ustawą dotyczącą odwróconej hipoteki. Przede wszystkim po to, by nie dochodziło do nadużyć finansowych względem seniorów, ale także po to, by znacząco rozszerzyć zasięg kredytów. Być może więc już niebawem nawet dwudziestolatkowie będą mogli skorzystać z renty bankowej, ponieważ Ministerstwo Finansów nie planuje wprowadzania ograniczeń wiekowych. Ustawodawca ma zamiar rozszerzyć listę nieruchomości kwalifikowanych do kredytu. Teraz są to domy i mieszkania. Po zmianach możliwe będzie włączenie do kredytu lokali biurowych, sklepów, nieruchomości rolnych, działek czy innych lokali o dużej wartości.

Specjaliści rynku kredytów przewidują, że odwrócona hipoteka w takim kształcie może zastąpić permanentną pożyczkę gotówkową. Wartość miesięcznej raty, np. dla dwudziestolatka podpisującego umowę kredytu na 50 lat przy nieruchomości wartej ok. 500 tys. zł, może sięgnąć zaledwie 300 zł (dla 65-latka  podpisującego umowę na 15 lat, rata kredytu wyniosłaby w tym przypadku ok. 1100 zł). Wszystko dlatego, że w ostatecznym rozrachunku całkowita wartość renty może odpowiadać zaledwie 40 proc. wartości nieruchomości. Reszta to koszty bankowe.

Co więcej banki nie będą zobligowane do udzielenia kredytu na każdą zgłoszoną ofertę nieruchomości. Jeśli uznają, że dany lokal nie jest w ich mniemaniu wartościowy, będą mogły odmówić podpisania umowy lub zaproponować swoją kwotę kredytowania.

Póki co, rządowe działania w sferze odwróconej hipoteki, są planowane. Do czasu podjęcia konkretnych kroków zarys ustawy może się jeszcze drastycznie zmienić.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *