Odwrócona hipoteka

Data opublikowania: 21 listopada 2011

W Polsce to jeszcze wciąż nowe narzędzie finansowania. Brak zaufania do banków i duże przywiązanie do własności często ogranicza starszym osobom dostęp do własnych inwestycji. A jest narzędzie, dzięki któremu mogą je odzyskać.

To odwrócona hipoteka. Umowa, jaką z bankiem może zawrzeć każda osoba po 62 roku życia, o ile posiada na własność nieruchomość – dom lub mieszkanie. To kredyt na odwrotnych zasadach kredytu hipotecznego. Jest spłacany dopiero wtedy, kiedy kredytobiorca przestaje mieszkać w lokalu, a ewentualna nadwyżka kredytowa przechodzi na własność spadkobierców.

Osoba, która zdecyduje się na umowę z bankiem ma zapewnioną dożywotnią, miesięczną rentę. Może też wybrać inną formę wypłaty – przelewy kwartalne bądź jednorazowy zastrzyk gotówki. Pieniądze dają jej niezależność – ważną szczególnie dla osób samotnych. Przed złożeniem podpisów wartość nieruchomości, a w związku z tym wysokość kredytowania ocenia rzeczoznawca. Osoby, które rozważają takie rozwiązanie powinny jednak wziąć pod uwagę, że zazwyOdwrócona hipotekaczaj jest ona na korzyść instytucji finansowej. Wartość nieruchomości przeważnie jest niższa nawet o 30 proc. od ceny rynkowej. Kiedy jednak trudno rozstać się z własnym domem, lub go wynająć, może się to pokazać jedyna słuszna droga. Znaczenie sentymentalne może wziąć górę nad aspektem finansowym.

Tym bardziej, że do zaciągnięcia kredytu w ramach odwróconej hipoteki nie trzeba spełniać szeregu warunków. Zdolność kredytowa nie jest wymagana, nie liczą się źródła dochodów. Przedmiotem kredytu jest nieruchomość, która jest jednocześnie jego zabezpieczeniem. Kredytobiorca jest zobowiązany jedynie do utrzymania mieszkania w należytym stanie i do regularnego płacenia czynszu oraz ubezpieczenia lokalu.

Co więcej kredytobiorca cały czas jest prawnym właścicielem nieruchomości. Może także wycofać się z umowy, wtedy będzie musiał spłacić wypłaconą już kwotę kredytu.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *