Ogród zimowy, czyli jak poczuć wiosnę w grudniu

Data opublikowania: 2 listopada 2010

Ogrody zimowe, czyli inaczej oranżerie to wspaniała alternatywa dla tych, którzy nie mogą sobie pozwolić na wyjazdy w ciepłe rejony świata, kiedy za oknem plucha lub śnieżyca.

Oczywiście budowa ogrodu zimowego nie należy do najtańszych, jednak jest to inwestycja na długie lata. Dobrze zaprojektowany i zbudowany ogród nie będzie potrzebował wielkich nakładów pieniężnych w ciągu rocznej eksploatacji. Głównym zadaniem ogrodów zimowych jest to, aby nawet podczas najgorszej pogody na zewnątrz w jej środku było przytulnie i kolorowo.

Czyli zainwestować trzeba w samą konstrukcję, jak i w jej urządzenie, i dobranie w odpowiednią roślinność. Budowę najlepiej zlecić odpowiedniej ekipie fachowców. Na oranżerie można zaadoptować ganek, balkon, taras lub dobudować przy domku odpowiednie skrzydło. Oprócz samej konstrukcji, która musi być odpowiednio szczelna tak, by nie uciekało z niej tak potrzebne roślinom ciepło, ogród musi być też stosownie przemyślany i zbudowany system wentylacji i nawilżania kwiatów. Oczywiście wszystko zależy jak duży jest zimowy ogród i jakie rośliny w nim zamierzamy hodować.

Dobór roślin też zależy od wielkości i charakteru oranżerii. Kompozycjami roślinnymi też powinni zająć się fachowcy i to już na etapie konstruowania całości tak, by wybrane rośliny czuły się w niej jak najlepiej. Decydując się na dobudowanie czegokolwiek do swojego domu postarać się należy o stosowne pozwolenia, jeśli chcemy zabudować balkon trzeba mieć pozwolenie swojej spółdzieOgród zimowylni.

Oranżerie można zbudować z kilku materiałów, wszystko zależy od sumy, jaką mamy na wydanie. Najtańsze będą zapewne konstrukcje drewniane, jednak to one wymagają później najwięcej pracy. Trzeba pamiętać o tym, że co kilka lat należy ją malować impregnatami i pamiętać, że w drewnie mogą zagnieździć się np. korniki. Droższe są konstrukcje aluminiowe i plastikowe, z którymi nawet po latach nie ma kłopotów. Oprócz solidności oranżerii ważne jest, by miała ona odpowiednie uszczelnienie, by padający deszcz nie wdzierał się do środka. Ważne jest też odpowiednie odprowadzanie wody deszczowej i śniegu, czyli zrobienie spadzistego dachu i zamontowanie rynien. Ważną kwestią jest także właściwa wentylacja tak, by odpowiednia wilgotność pozostawała w środku, ale dopływ świeżego powietrza musi być umożliwiony, by sama konstrukcja zwłaszcza drewniana, nie zniszczyła się w krótkim czasie.

Kolejną rzeczą jest dostarczenie do środka odpowiedniej ilości ciepła, taka budowla to głównie szkło, czyli trzeba pamiętać, że ciepło będzie uciekało szybciej niż z pokoju o tej samej wielkości. Kiedy oranżeria już stoi, a kwiaty zostały dobrane należy jeszcze postarać się o odpowiednie do wnętrza meble. Najpopularniejsze są meble wiklinowe i rattanowe, ale zwykłe meble salonowe też się dobrze sprawują. Najważniejsze jest, by były wygodne i nie niszczyły ich warunki panujące wewnątrz.

Podobne artykuły

1 komentarz

  1. Toms

    Zawsze marzyłem aby mieć coś takiego. Trzeba przyznać, że trzeba ponieść pewne koszta, ale efekt jest fantastyczny 😀 Prawdziwe lato w środku zimy – czy może być coś przyjemniejszego ? 🙂

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *