Ogrzewanie gazem bardziej opłacalne

Data opublikowania: 9 lipca 2020

Najnowsze zapowiedzi ekspertów wskazują, że międzynarodowy rynek gazu powoli wychodzi z kryzysu, jednak jego skutki mogą być odczuwalne nawet do 2025 roku. Znacznie mniejszy popyt wynika z cieplejszych okresów zimowych oraz popularyzacji alternatywnych źródeł energii jak np. farmy wiatrowe. Również pandemia koronawirusa obniżyła globalną konsumpcję gazu. Taka sytuacja sprawia, że ceny gazu idą w dół, a rachunki za zużycia znacząco maleją.

Z analizy Międzynarodowej Agencji Energetycznej wynika, że dynamika użycia gazu będzie niższa niż wstępnie zakładano. Państwa członkowskie Unii Europejskiej rezygnują z elektrowni oparte na gazie, dlatego można spodziewać się wyższego wskaźnika importu gazu spoza Europy. Ponadto, zgodnie z założeniami, jedynie zużycie norweskiego gazu w ujęciu europejskim utrzyma się na tym samym poziomie.

Mniejsze zainteresowanie wpływa na ceny gazu w Europie, które zaczynają spadać. W ostatnich tygodniach wynoszą one średnio 4-6 euro/MWh, czyli aż o 12-14 euro/MWh mniej niż w analogicznym okresie w 2019 roku. To drastyczna zmiana. W Polsce w maju oraz w pierwszej połowie czerwca koszt gazu wynosił 30 zł/MWh. Porównując ostatnie pięć lat indywidualne gospodarstwa domowe korzystają z gazu o niemal 1/5 mniej taniej. I właśnie ze względu na obniżki cenowe w ostatnich latach korzystania z gazu pozwala znacząco obniżyć podstawowe rachunki, zgodnie z najnowszym raportem – nawet o 1700 zł w ciągu roku.

Obecnie gaz najczęściej jest wykorzystywany przede wszystkim do ogrzewania domów, wody oraz w kuchenkach gazowych. Jednak w nowo wybudowanych nieruchomościach rzadko montowana jest instalacja gazowa, którą zastępują nowocześniejsze opcje, jak np. indukcja w przypadku standardowej kuchni. Natomiast ogrzewanie, szczególnie w domach jednorodzinnych, odbywa się za sprawą paneli słonecznych. Niemniej to właśnie ogrzewanie gazem jest teraz najbardziej opłacalne, dlatego możliwe, że część osób powróci do tej formy.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *