Ogrzewanie klimatyzatorem – wady i zalety

Data opublikowania: 16 maja 2017

Wraz z upowszechnieniem się systemów klimatyzacyjnych coraz bardziej popularne staje się wykorzystywanie ich nie tylko do chłodzenia pomieszczeń podczas upałów, lecz także jako ogrzewania przy niskich temperaturach na zewnątrz. Poniżej przedstawiamy plusy i minusy takiego rozwiązania.

Klimatyzator dobrze się sprawdza jako dodatkowe, ale nie jedyne źródło ciepła. Gdy jest stosowany w odpowiednich warunkach, może znacznie obniżyć koszty ogrzewania. Należy zwrócić uwagę, w jakiej temperaturze może pracować dany model klimatyzatora, gdyż większość urządzeń wyłącza się automatycznie po przekroczeniu określonego zakresu temperatur. Może to być poważnym problemem przy dużych mrozach. Wiele klimatyzatorów działa do ok. minus piętnastu stopni, ale są i takie, które potrafią działać przy minus dwudziestu.

mileatanasov/bigstockphoto.com

Jeśli chodzi o efektywność energetyczną – ogrzewanie klimatyzatorem jest tym efektywniejsze, im temperatura otoczenia wyższa. W duże mrozy staje się mało opłacalne, gdyż urządzenie zużywa więcej prądu dla uzyskania takiej samej temperatury w pomieszczeniu. Natomiast w ciągu jesieni, wiosny czy dość łagodnej zimy udaje się znacząco zredukować koszty ogrzewania. Na szczęście w naszym klimacie mało jest dni z temperaturami rzędu minus kilkunastu czy minus dwudziestu kilku stopni. Jednak, aby być przygotowanym na silne mrozy, lepiej mieć jeszcze inne, alternatywne źródło ogrzewania, a także agregat prądotwórczy na wypadek przerw w dostawach energii elektrycznej.

Wskazuje się czasem, że klimatyzator nie zapewnia takiego komfortu cieplnego jak grzejniki działające na zasadzie promieniowania ciepła albo jak ogrzewanie podłogowe. Klimatyzatory są bowiem zwykle umieszczane na suficie i grzeją tylko poprzez nadmuch ciepłego powietrza. Powietrze to unosi się do góry, więc pod sufitem jest cieplej niż przy podłodze. Z drugiej strony umożliwiają bardzo szybkie nagrzanie pomieszczenia.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *