Ogrzewanie podłogowe

Data opublikowania: 18 maja 2017

Ogrzewanie podłogowe jest coraz częściej spotykaną alternatywą dla tradycyjnego centralnego ogrzewania, a czasem jest wykorzystywane jako jego uzupełnienie. Zaleca się planowanie instalacji podłogowej już na etapie budowy, by uniknąć późniejszego niszczenia podłogi.

Znaczącą zaletą ogrzewania podłogowego jest to, że jeśli takie ogrzewanie jest prawidłowo zainstalowane, emituje ciepło w sposób równomierny i zapewnia komfort związany z tym, że ciepłe powietrze nie gromadzi się w górnych partiach pomieszczenia. Do zalet ogrzewania podłogowego można zaliczyć także większe możliwości aranżacyjne pomieszczenia – nie trzeba przewidywać miejsca na grzejniki i nie ma widocznych rur. Ogrzewanie podłogowe wymaga też niższej temperatury czynnika grzejnego niż inne typy ogrzewania, więc przekłada się to na oszczędność.

urfingus/bigstockphoto.com

Do wad ogrzewania podłogowego należy z kolei wolne nagrzewanie się pomieszczenia. Występują też pewne ograniczenia, jeśli chodzi o wykończenie podłogi. Nie zaleca się np. niektórych rodzajów drewna, gdyż mają one zbyt duży opór przewodzenia. Nie należy też układać ogrzewania podłogowego bezpośrednio pod urządzeniami sanitarnymi, szafami czy meblami kuchennymi. Powierzchnia, na której można je ułożyć, ulega przez to znaczącemu zmniejszeniu, więc w małych pomieszczeniach staje się ono nieefektywne.

Ogrzewanie podłogowe wodne polega na na tym, że pod posadzką znajduje się sieć rur, przez które przepływa ogrzana woda. Może ono być wykorzystywane jako jedyna instalacja grzewcza, lecz w domach dobrze ocieplonych. Aby ogrzewanie takie było najbardziej efektywne, wszystkie jego elementy muszą być odpowiednio zaplanowane i dopasowane do parametrów takich jak np. wielkość okien czy grubość izolacji ścian.

Ogrzewanie podłogowe elektryczne jest szybsze i tańsze w instalacji, natomiast koszty jego eksploatacji są wyższe. Jednak w domach pasywnych można zrównoważyć koszty energii elektrycznej przez wykorzystanie ogniw fotowoltaicznych. Ogrzewanie elektryczne najczęściej stosuje się w wybranych pomieszczeniach, np. w łazience, albo jako uzupełnienie innego rodzaju ogrzewania. Dostępne są też elektryczne maty grzewcze, które można układać bezpośrednio pod warstwą wykończeniową podłogi (np. płytkami), przez co możliwa jest ich instalacja podczas remontu.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *