Ostateczna wersja projektu Mieszkanie dla Młodych

Data opublikowania: 30 października 2013

Mieszkanie dla MłodychPrace nad programem dopłat do mieszkań dla młodych trwały bardzo długo. Chociaż kilkukrotnie politycy mówili już o gotowej wersji, to jednak wciąż wprowadzano kolejne poprawki. Wreszcie poznaliśmy ostateczną wersję projektu Mieszkanie dla Młodych. Na akcję dofinansowań państwo ma wydać łącznie przeszło 3,5 miliarda złotych. Program rozpocznie się już w przyszłym roku. Na razie mówi się, że potrwa do roku 2018.

Pomimo fali krytyki ze strony opozycji, jak też prywatnych osób, zgodnie z pierwotnymi założeniami, młodzi obywatele będą mogli ubiegać się o pomoc rządową jedynie przy zakupie mieszkania lub domu pochodzącego z rynku pierwotnego. Dopłaty będą dostępne wyłącznie dla osób, które nie ukończyły jeszcze 35. roku życia i dla których będzie to pierwsze mieszkanie w życiu. Program dofinansowań obejmie zarówno sytuacje, w których młody człowiek postanowi kupić dom od dewelopera, jak i te, w których będzie chciał wybudować własny dom. Należy przy tym pamiętać, że państwo będzie pokrywało tylko część całej sumy, a reszta będzie musiała pochodzić z wkładu własnego. Istnieje też możliwość wzięcia kredytu. W tej drugiej sytuacji, rząd pokryje po prostu część długu.

Mieszkanie dla Młodych zawiera także restrykcje dotyczące metrażu nieruchomości, jaką zechce nabyć młody Polak. Dopłata będzie mogła pokrywać nie więcej niż 50 metrów kwadratowych lokali, których powierzchnia nie może łącznie przekraczać 75 metrów kwadratowych w przypadku mieszkania lub 100 metrów kwadratowych dla domu. Jeżeli chodzi o wysokość dopłaty, to singiel albo bezdzietne małżeństwo będą mogli liczyć na dofinansowanie wynoszące 10% wartości całej nieruchomości. Rodzina z 1 dzieckiem lub też samotny rodzic będzie mógł otrzymać dopłatę sięgającą 15% wartości całego lokum. Jeśli natomiast na przestrzeni kolejnych 5 lat od momentu nabycia mieszkania lub wybudowania domu na świecie pojawi się trzecie albo następne dziecko, to rodzina będzie mogła ubiegać się o kolejne 5% dopłaty.

Dla rodzin, które mają troje dzieci lub więcej, przewidziano jeszcze jedno udogodnienie. W ich przypadku, dopuszczalny metraż mieszkania nie będzie wynosił 75, a 85 metrów kwadratowych. Dofinansowanie nadal mogłoby dotyczyć jednak tylko 50 metrów. Istnieje też jeszcze jedna opcja wsparcia dla budujących własny dom. Mogliby liczyć na zwrot części podatku VAT za zużyte materiały budowlane.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *