Oświetlenie LED w mieszkaniu

Data opublikowania: 6 czerwca 2019

Dobór płytek, kolorów ścian czy mebli jest niezwykle istotnym elementem podczas urządzania mieszkania. Równie ważny jest także odpowiedni dobór oświetlenia. Idealnym rozwiązaniem będzie wybór oświetlenia LED (ang. Light Emitting Diode), które doskonale podkreśli zalety przestrzeni i zbuduje niepowtarzalny nastrój.

Zalety

Jedną z zalet diod LED jest to, że są energooszczędne – nawet do 90% energii w porównaniu do tradycyjnych żarówek. Dodatkowo LED-y działają nawet 10 razy dłużej niż żarówka halogenowa i 25 razy dłużej niż tradycyjna żarówka. Przyjmuje się, że średnio świecą 50 tys. godzin. Oznacza to, że będziemy mogli się cieszyć oświetleniem znacznie dłużej – nawet 5-7 lat.

Plusem jest także to, że diody LED zamiast przepalać się po terminie ich „długości życia” zaczynają świecić słabiej – tracą 30% swojej mocy. Gasną więc powoli, a przepalanie ze starości zdarza się niezwykle rzadko. Dlatego jeśli zauważymy, że w pomieszczeniu nie jest już tak jasno jak wcześniej, to znak, że należy powoli już zastanowić się nad wymianą oświetlenia.

Mocną stroną LED-ów jest także to, że po włączeniu światła od razu zaczynają świecić pełną mocą. Nie musimy czekać, aż żarówka się rozgrzeje.

Old Man Stocker/bigstockphoto.com

Atutem jest również to, że są bardzo trwałe i odporne na czynniki zewnętrzne. Wytrzymują znacznie więcej niż tradycyjne żarówki, dlatego doskonale sprawdzą się na klatkach schodowych, a nawet zewnętrznych elewacjach i parkingach.  Co istotne, żarówki LED nie nagrzewają się tak, jak zwykłe żarówki i mogą pracować w temperaturze od -40 do 100 st. C.

Ich niewątpliwą zaletą jest także rozmiar. Niewielkie gabaryty diod LED pozwalają na to, aby zainstalować je w miejscach, które dla dużych żarówek były niedostępne. Świetnie sprawdzą się np. w obudowach szafek kuchennych wiszących nad blatem lub w łazienkach.  Dzięki nim możemy podkreślić wybraną ścianę, sufit, półkę, wnękę w ścianie, schody czy lustra.

Oświetlenie LED idealnie podkreśli urodę wnętrza bez względu na to czy to będzie kuchnia, salon, sypialnia, a nawet mała łazienka. Plusem jest również to, że ten system oświetlenia pozwala modelować kąt padania, a także kolor światła.

Wady

Jeśli zaś chodzi o wady oświetlenia LED, jest ich niewiele, ale też warto i o nich wspomnieć. Po pierwsze są droższe od tradycyjnych żarówek. Jednak kupując diody LED miejmy na uwadze to, że zapłacimy niższe rachunki za energię elektryczną, więc to rekompensuje ich cenę.

Dodatkowo poszczególne lampy mogą być wrażliwe na przepięcia, przekroczenia dopuszczalnego progu pracy. Są trwałe, jeśli chodzi o uszkodzenia mechaniczne, ale wrażliwe na spadki napięcia.

Poza tym nie do każdego wnętrza LED-y będą pasowały. Jeśli lubimy styl nowoczesny i minimalizm to jak najbardziej, ale na pewno nie będą pasować do wnętrz w stylu vintage.

Ostatni mankament to ich barwa. Większość LED-ów emituje światło o zimnej barwie, co nie każdemu może przypaść do gustu, ale w sprzedaży już coraz częściej można znaleźć droższe LED-y o ciepłej barwie.

Jakie wybrać?

Wybierając oświetlenie LED, warto pamiętać o kilku szczegółach. Przede wszystkim należy zainwestować w markowe produkty, które mają najwyższą jakość. Liderami w tej branży są takie firmy jak:  Lumileds, Osram, Philips i General Electric.

Poza tym warto zastanowić się, jaki chcemy uzyskać efekt. W pomieszczeniu, w którym będziemy pracować, najlepiej sprawdzi się białe światło. Z kolei jeśli chcemy nadać wnętrzu odpowiedni nastrój, wówczas sięgnijmy po kolorowe LED-y. Wielobarwne taśmy LED, które zmieniają kolory według wcześniej ustalonego cyklu będą się pięknie prezentować i nadadzą wnętrzu odpowiedni klimat.

Nie przesadzajmy jednak z ilością, bo zamiast przyjaznego nastroju możemy uzyskać zupełnie odwrotny efekt. Do podświetlenia półek, wnęk, sufitu czy mebli zdecydowanie wystarczy małe natężenie światła.  Większe konieczne będzie w kuchni i pod schodami. Oświetlenie LED świetnie sprawdzi się w nocy, aby łatwiej można było się poruszać po ciemku bez konieczności włączania głównych lamp. Wystarczy zastosować delikatne podświetlenie wnęki w łazience czy półki w korytarzu.

Oświetlenie LED w dzisiejszych czasach to już niemal standard. Dlatego jeżeli zależy nam na niższych rachunkach za energię elektryczną i pięknym podkreśleniu wnętrz, wystarczy zainwestować w oświetlenie LED.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *