Październikowy raport o rynku nieruchomości

Data opublikowania: 21 października 2013

Październikowy raport z rynku nieruchomosciJak wynika z najnowszego raportu z rynku nieruchomości, ceny mieszkań na rynku wtórnym w największych polskich miastach były we wrześniu niższe niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Dokładniej szacuje się, że koszt 1 mkw. spadł na przestrzeni roku o 3,4%, czyli o ok. 175 zł. Jednocześnie, analitycy poinformowali, że we wrześniu widoczny był już zdecydowanie mniejszy popyt na mieszkania pod wynajem, niż było to zauważalne jeszcze miesiąc wcześniej.

W ciągu ostatniego roku największy spadek cen mieszkań na rynku wtórnym odnotowano w Katowicach. Przeciętna cena za 1 mkw. była o 6,1% mniejsza niż we wrześniu 2012 r. i wynosiła 3698 zł. Sporo zmalały także ceny za metr kwadratowy w Gdańsku i Opolu. W pierwszym przypadku było taniej o 5,7%, a w drugim o 5%. Eksperci podkreślają jednak, że biorąc pod uwagę same kwoty, a nie procenty, najkorzystniejsze, czyli największe spadki zauważono w Gdańsku, Wrocławiu i Warszawie. W pierwszym mieście 1 mkw. kosztował w tym roku o 337 zł mniej niż w 2012 r. W stolicy Dolnego Śląska ceny były niższe średnio o 288 zł, a w Warszawie ceny zmalały na przestrzeni roku o 264 zł. Dla kupujących mieszkanie o średniej wielkości, wynoszącej ok. 50 mkw., jest to już różnica na poziomie kilkunastu tysięcy złotych. Jeśli chodzi o najniższe spadki cen, to obserwowano je w Rzeszowie, Gorzowie Wielkopolskim, a także w Łodzi. Okazuje się, że przez cały rok koszt jednego metra kwadratowego był niższy tylko o 1%, co oznacza, że w rzeczywistości kupujący musieli zapłacić jedynie ok. 29-60 złotych mniej.

Jeżeli natomiast chodzi o zmiany cen na rynku mieszkań używanych w ujęciu miesięcznym, to praktycznie wcale ich nie odnotowano. W większości miast koszt jednego metra kwadratowego pozostał identyczny, jak w sierpniu tego roku. Tylko w 4 badanych miastach skala zmian przekroczyła 1%. Wzrosty o 1,2% i 1,9% nastąpiły w Łodzi i Opolu, a niższe kolejno o 1,0% oraz 2,6% były ceny za jeden metr kwadratowy w Lublinie oraz Katowicach.

Oprócz tego, w raporcie znalazły się informacje na temat rynku najmu. Chociaż dopiero 3 tygodnie temu rozpoczął się rok akademicki, to jednak od razu spadła liczba wynajmowanych mieszkań. Odkąd młodzi ludzie nie szukają już w pośpiechu lokali do wynajęcia, to automatycznie spada ruch na całym rynku w tej dziedzinie. Dokładniejsze dane wskazują, że grupa zainteresowanych najmem skurczyła się na przestrzeni miesiąca niemal o połowę.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *