Penthouse

Data opublikowania: 13 lutego 2017

Penthouse (spotyka się także spolszczoną pisownię penthaus) to luksusowy apartament położony na najwyższym piętrze budynku. Przeważnie jest to największy i najbardziej atrakcyjny lokal w obiekcie.

Podobnie jak słowo „apartament”, słowo „penthouse” bywa używane nieco na wyrost. Podobnie jak lokal o powierzchni 50 mkw. o nieco podwyższonym standardzie nie jest jeszcze apartamentem (a spotyka się takie określenia w ofertach sprzedaży bądź najmu), tak nie każde większe mieszkanie na najwyższym piętrze będzie penthouse’em.

PlusONE/bigstockphoto.com

Penthouse’y charakteryzują się bardzo dużym metrażem (powyżej 200 mkw., nawet do 1000 mkw.) – często zajmują całe piętro lub dwa poziomy. Ze względu na położenie na samej górze budynku, zapewniają niezwykłe widoki z okien – na morze, góry czy panoramę miasta. Często mają też dostęp do tarasu widokowego na dachu, a także własną windę. Na polskim rynku nieruchomości jest niewiele penthouse’ów z prawdziwego zdarzenia, a te, które istnieją, mają astronomiczne ceny.

Jeśli chodzi o rynek pierwotny, lokale takie zwykle znajdują się w apartamentowcach, które są atrakcyjne ze względu na swoją lokalizację (prestiżowa dzielnica, wyjątkowo ładny widok z okien, bliskość najważniejszych punktów miasta), reprezentuja wysoki standard i należą do tzw. segmentu premium. Oznacza to, że zwykle jest tam niewielka liczba lokali i zdarzają się też dodatkowe udogodnienia dla mieszkańców, takie jak spa, patio, basen, recepcja czy usługa concierge. Obiekty takie są wykonane z materiałów najwyższej jakości i nieraz zaprojektowane przez wybitnych architektów. Mieszkania w takich budynkach są bardzo kosztowne, natomiast penthouse’y należą do ekstraklasy nawet wśród luksusowych apartamentów.

Penthouse’y można jednak spotkać także na rynku wtórnym. Wówczas są to np. całe najwyższe piętra w luksusowych, starannie odremontowanych kamienicach. Zwykle znajdują się w lokalizacjach, w których nic już się nie buduje (np. dzielnice staromiejskie), a które są niezwykle pożądane ze względu na szczególne walory – klimat, zabytkowy charakter czy wyjątkową architekturę.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *