PHN sprzeda nieruchomości za 740 mln zł?

Data opublikowania: 19 maja 2014

Polski Holding Nieruchomości ma bardzo ambitne plany sprzedażowe na kilka najbliższych lat. Prezes zarządu holdingu Artur Lebiedziński poinformował niedawno, że istnieje znaczne prawdopodobieństwo, iż uda się sprzedać 108 nieruchomości. Ich łączna wartość została na razie oszacowana na 740 milionów złotych. Połowa spośród wszystkich wspomnianych lokali miałaby znaleźć nabywców w czasie nie dłuższym niż 3 najbliższe lata. Wszystkie natomiast miałyby zostać sprzedane w okresie 5-6 lat.

W związku ze sprzedażą tak znacznej liczby nieruchomości, zarządcy holdingu zaczęli już wspominać o planach redukcji kadry pracowniczej. Redukcja pracowników miałaby objąć ok. 100 osób w ciągu kilku następnych lat. Jest to informacja dość niepokojąca, gdy weźmie się pod uwagę fakt, że dane z końca marca tego roku mówiły o 144 zatrudnionych osobach. Ci, którzy pozostaną po dalszej redukcji mogą okazać się zbyt małą grupą do utrzymania obecnego poziomu jednostki. Warto też dodać, że dotychczasowe cięcia były już dość spore, ponieważ jeszcze w roku 2012 w PHN zatrudnionych było 297 osób.

Panorama Of Warsaw City During Dusk

Jak już zapowiedział prezes, wiadomo, na co zostaną przeznaczone pieniądze uzyskane dzięki sprzedaży wspomnianych 108 nieruchomości. Zgodnie z zapowiedziami, zyski miałyby zostać wykorzystane do sfinansowania projektów własnych oraz na akwizycję. Jak na razie, plany akwizycyjne dotyczą 60 budynków znajdujących się w stolicy oraz w najważniejszych miastach regionalnych. Wszystkie lokale mają charakter komercyjny. Warto jednak pamiętać, że mimo rozbudowanych planów sprzedażowych, wciąż jednak holding pozostanie w posiadaniu wielu budynków, ponieważ dane opublikowane pod koniec marca tego roku wskazywały, że zarządza on 146 nieruchomościami.

89% spośród wszystkich nieruchomości, jakie należą do portfela PHN to budynki mieszczące się w Warszawie. Prezes PHN podkreśla, że stołeczny rynek nieruchomości komercyjnych jest bardzo wymagający, dlatego utrzymanie się na nim sprawia trudności. W związku z tym, plany sprzedażowe są tak istotne, ponieważ pozwalają czerpać stałe zyski, nie doprowadzając do żadnego zastoju. Poza dużą konkurencją w Warszawie, prezes PHN zwracał uwagę na sporą presję wywieraną przez wysokość opłat czynszowych, co sprawia, że rywalizacja w tej materii nie ma końca i najprawdopodobniej będzie widoczna jeszcze przez długi czas.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *