Do końca marca gminy mogą dostać pieniądze na budowę mieszkań

Data opublikowania: 6 lutego 2014

budownictwoOstatniego dnia marca br. mija termin, do którego gminy mogą składać wnioski o dofinansowanie na budowę lokali komunalnych i socjalnych. Bank Gospodarstwa Krajowego zamierza przeznaczyć na te cele 440 milionów złotych na przestrzeni lat 2014-2015. Jak podkreśla wicedyrektor Departamentu Usług Agencyjnych BGK, środki z tej puli mają posłużyć również do stworzenia noclegowni, mieszkań chronionych oraz domów dla ludzi bezdomnych. Warto także zaznaczyć, że kwota, o której mowa, jest wyjątkowa duża, gdy porównamy ją do poprzednich lat, ponieważ od 2006r. na program budownictwa socjalnego wydano nieco ponad 450 milionów, zaś w samym roku ubiegłym było to jedynie 80 milionów złotych.

W ostatnich latach Bank Gospodarstwa Krajowego prowadzi badania mające na celu określić potrzeby gmin chcących zainwestować w budowę mieszkań komunalnych i socjalnych. Z tych przeprowadzonych ostatnio wynika, że na przestrzeni całego bieżącego roku planowane jest złożenie przez gminy przeszło 400 wniosków o dofinansowanie na stworzenie takich lokali. Ze wstępnych szacunków wynika, że będzie to kosztowało BGK ok. 260 milionów złotych.

Na co dokładnie przeznaczone mają być fundusze, o które będą starać się polskie gminy?

  • największa część, bo aż 56% ma zostać wydana na budowę mieszkań socjalnych.
  • kolejnych 30% z całej tej sumy gminy zamierzają wydać na stworzenie lokali komunalnych.
  • na budowę wspomnianych noclegowni, domów dla bezdomnych oraz mieszkań chronionych przeznaczonych ma zostać ok. 80 milionów złotych.

Lokale budowane, dzięki dofinansowaniom mają różny standard, lecz w większości jest on mocno zbliżony do tradycyjnych mieszkań, w które inwestują deweloperzy.

Żeby jednak gminy mogły ubiegać się o dofinansowanie z BGK, najpierw same muszą dysponować odpowiednimi środkami finansowymi. Rząd dopłaca bowiem tylko 30%-50% wartości powstającej nieruchomości. Nie ma przy tym żadnego znaczenia, skąd będą one pochodziły. Bank nie wymaga informacji na temat tego, czy są to fundusze uzyskane, dzięki obligacjom, czy otrzymane w ramach zaciągniętego kredytu. Dotacje są bezpłatne, ale wyłącznie pod warunkiem, że powstała nieruchomość będzie użytkowana przez minimum 15 lat od momentu udostępnienia. Dodatkowo, jej przeznaczenie musi pozostać takie, jak wstępnie ustalono.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *