Piwnica w bloku

Data opublikowania: 12 maja 2010

Większość mieszkań, szczególnie w starszych blokach, zaopatrzona jest w dodatkowe pomieszczenie w piwnicy. Nie jest to nic wielkiego, ale dobrze zagospodarowane może okazać się istotnym uzupełnieniem zawsze zbyt małego metrażu. Oczywiście pierwszy pomysł jaki przychodzi, gdy się zastanawiamy nad wykorzystaniem klitki w podziemiach, to zrobienie z tego składziku na wszelkie możliwe graty. Jednak opcji jest więcej.

Jeżeli chcemy zrobić z piwnicy pomieszczenie, z którego będziemy często korzystać, przede wszystkim powinniśmy zadbać o to, by spełniało ono podstawowe wymogi. Zaczynamy od solidnego sprzątania i doraźnego usunięcia wilgoci za pomocą specjalnych środków lub elektrycznych osuszaczy powietrza. Jeśli w piwnicy zalęgły się myszy lub szczury, czeka nas jeszcze ciężka walka z tymi niechcianymi lokatorami. W porozumieniu z pozostałymi użytkownikami lokalu zatrudniamy fachowca, który przeprowadzi deratyzację i zabezpieczy lokal na przyszłość.

Należy zwrócić uwagę na oświetlenie i jeśli jest niewystarczające lub źle umieszczone, wprowadzić niezbędne zmiany. Poza tym warto przygotować podłogę. Nierówności łatwo i sprawnie uzupełnimy szybko twardniejącą zaprawą. Następnie dobrze będzie wykonać hydroizolację. Nie jest to trudne zadanie, o ile wykorzystamy wodoszczelną, elastyczną folię. Rozprowadza się ją podobnie jak farbę, można więc użyć do tego wałka do malowania. Na folię kładziemy płytki. Nasza piwnica jest gotowa do zaaranżowania.

Teraz musimy określić do jakich celów chcemy wykorzystać pomieszczenie. Nasze możliwości są ograniczone jego powierzchnią. Okazuje się, że nawet w przypadku najmniejszych, wąskich jak korytarz komórek da radę przystosować je do czegoś więcej niż przechowywanie weków i kartonów po sprzęcie AGD. Sekret tkwi w przemyślanej i pomysłowej aranżacji przestrzeni. Odpowiednio dobrane i ustawione wyposażenie pozwoli nam obejść wydające się nieuniknionymi ograniczenia.

W naszej piwnicy znajdą zastosowanie te same rozwiązania, których używa się w ekstremalnie małych mieszkaniach. Musimy wykorzystać każdy kawałek metra. Rozmieszczenie półek na ścianach rozplanować tak, by były one w maksymalnym stopniu pakowne. Decydując się na zawieszenie szafek, rozsądnie będzie wybrać te z rozsuwanymi drzwiczkami. Myśląc w odpowiedni sposób w ciasnej piwnicy możemy nawet zamontować blat i urządzić sobie warsztat. Wystarczy, że stolik będzie na zawiasach umożliwiających złożenie go i podwieszenie pod ścianą.

Urządzenie piwnicy w bloku to zadanie twórcze i wymagające wybitnej pomysłowości. Nic nie zastąpi tu doświadczenia i eksperymentów. Zachęcamy czytelników do podzielenia się swoimi niepowtarzalnymi aranżacjami opartymi na błyskotliwych pomysłach i niebagatelnych rozwiązaniach.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *