Plany liberalizacji przepisów o elektrowniach wiatrowych

Data opublikowania: 26 czerwca 2017

Nowy projekt liberalizacji przepisów przygotowany przez Ministerstwo Energii zakłada, że będzie możliwość budowania domów bliżej farm wiatrowych.

Rok temu przepisy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych uległy zmianie. Ustawa została jednak zaskarżona do Trybunału Konstytucyjnego oraz zgłoszona do Komisji Europejskiej, gdyż budziła opór branży energetycznej. Wprowadzono wówczas m.in. obowiązek wznoszenia nowych turbin jedynie na podstawie planów miejscowych. Ustalono minimalną odległość turbin od budynków mieszkalnych oraz zaliczono elektrownie wiatrowe wraz z ich elementami do budowli, dzięki czemu można było ściągać z nich podatki.

WDG Photo/bigstockphoto.com

Przepisy te nie spodobały się także osobom, które posiadały działki budowlane nieopodal elektrowni, mimo, że przewidziano 36 miesięczny okres przejściowy i w tym czasie można było stosować np. warunki zabudowy na starych zasadach. Szybko pojawiły się, więc plany, aby to prawo ponownie zmienić.

Zespół parlamentarny doszedł do wniosku, że powinna być jednak możliwa budowa w okolicy funkcjonujących już wiatraków, szczególnie w sytuacji, gdy pomiędzy farmą a istniejącymi już budynkami są jeszcze działki przystawalne pod zabudowę, a jednak znajdują się w odległości „zablokowanych” dwóch kilometrów od elektrowni. Zaplanowano zatem kolejne zmiany, o ile lokalne społeczności nie będą wnosiły sprzeciwów. Nie ma jeszcze szczegółów jak taka wola mieszkańców miałaby wyglądać. Możliwe jest, że zgoda na takie rozwiązanie będzie wymagała uchwały rady gminy. Warunek zachowania minimalnej odległości raczej na stałe z przepisów nie zniknie.

Nowelizacja zakłada także usunięcie zapisów o tym, że elektrownie, które nie spełniają wymogów co do minimalnej odległości, nie mogą być modernizowane, a jedynie remontowane. Poprzez te zapisy inwestorzy nie mogą obecnie udoskonalać elektrowni. Modernizacja wymaga bowiem pozwolenia na budowę, a takiego istniejąca elektrownia niespełniająca wymogów odległościowych nie otrzyma.

Kolejną zmianą jest to, że zmniejszy się wysokość podatku od nieruchomości. Ustawa ma przywrócić zapisy o tym, że podatek obliczany będzie od części, a nie od całej budowli, czyli całego urządzenia, składającego się także z wieży, fundamentu i elementów technicznych.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *