Płytki do zastosowań zewnętrznych

Data opublikowania: 7 lutego 2019

Pisaliśmy już, czym powinny się charakteryzować płytki łazienkowe i podłogowe. W tym artykule skupimy się na płytkach stosowanych na zewnątrz budynków – na tarasach, schodach czy balkonach.

W przypadku zastosowań zewnętrznych szczególne znaczenie ma odporność na różne warunki atmosferyczne. Płytki muszą być mrozoodporne – w przeciwnym razie będą się odspajać od podłoża i niszczyć. Aby woda nie wnikała w głąb płytek, a jej zamarzanie nie powodowało pękania, płytki powinny być wykonane z materiału o niskim współczynniku porowatości i nasiąkliwości – najwyżej 3 procent.

dimbar43/bigstockphoto.com

Aby zapewnić bezpieczeństwo użytkownikom tarasu czy schodów, należy zwrócić szczególną uwagę na antypoślizgowość. Oznaczana jest ona wartościami od R9 do R13. Jednak za naprawdę antypoślizgowe uznaje się płytki o parametrach R10 i powyżej. Zwróćmy jednak uwagę, że im bardziej antypoślizgowe płytki, tym bardziej chropowate, a zatem trudniejsze do utrzymania w czystości.

Istotna jest również ścieralność płytek. Mierzona jest ona liczbą obrotów urządzenia ścierającego, po której pozostają trwałe ślady na powierzchni płytki. Na tej podstawie podzielono płytki na pięć klas. Do zastosowań zewnętrznych, zwłaszcza przy wejściach do budynków, zaleca się klasę IV, a nawet V.

Jeśli chodzi o materiały, z których mogą być wykonane płytki, powyższymi właściwościami charakteryzują się gres, klinkier i terakota. Gres jest dostępny w wielu wariantach kolorystycznych i prezentuje się bardzo efektownie. Płytki klinkierowe najczęściej występują w odcieniach brązu, czerwieni i pomarańczu (jak cegły i dachówki), gdyż wytwarza je się z glin wypalających się na czerwono. Jednak można także spotkać szare, białe i czarne. Terakota ma trochę gorsze parametry niż gres i klinkier (nieco większą nasiąkliwość), lecz można także kupić terakotę mrozoodporną, która sprawdza się na zewnątrz budynków. Przy kładzeniu płytek z terakoty na zewnątrz należy wziąć poprawkę na to, że będą one się kurczyć i rozszerzać pod wpływem temperatury. Dlatego ważne są szerokie spoiny i elastyczna zaprawa.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *