Pływające domy

Data opublikowania: 23 maja 2017

Pływające domy są dość popularne w niektórych krajach europejskich, np. Holandii. W Polsce jak dotąd są spotykane niezbyt często, ale jest szansa, że się upowszechnią – zwłaszcza że oferta dostępnych domów stale się zwiększa.

Pływające domy pojawiły się w Holandii jako odpowiedź na problemy związane ze zmianami klimatycznymi. Holandia w 1/3 znajduje się poniżej poziomu morza, więc mieszkańcy boją się zalania tych terenów. Postanowili więc się zabezpieczyć, budując domy na wodzie. Zamiast uciekać od żywiołu, zdecydowali się do niego dostosować. Domy takie powstają również w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych.

hansenn/bigstockphoto.com

Pływającym domom niestraszna nawet największa powódź, gdyż przy wzroście poziomu wody domy również się podnoszą. Przy tym są one przymocowane stalowymi linami do pali, więc nie ma obawy, że odpłyną gdzieś w sposób niekontrolowany.

W Polsce główną przeszkodą dla domów pływających są formalności. Domy takie nie spełniają wymogów formalnych dla domów mieszkalnych, więc rejestruje się je jako jachty. Należy zgłosić postój obiektu pływającego do RZGW właściwego terytorialnie i złożyć dość dużą liczbę wymaganych dokumentów, m.in. wypis z rejestru gruntów dla działki, na której dom będzie cumowany, mapę sytuacyjno-wysokościową z oznaczonym miejscem cumowania, kopię projektu domu, dokument informujący o sposobie podłączenia mediów i odbioru nieczystości.

Dom pływający może być samowystarczalny – wyposażony w panele solarne, siłowniki wiatrowe i system uzdatniania wody. Jeśli tak nie jest, wymaga on odpowiedniej infrastruktury na nabrzeżu. Nie płacimy jednak za działkę, jedynie za użytkowanie gruntów pokrytych wodami i ewentualnie za media.

Jeśli chodzi o wyposażenie, jest ono zróżnicowane w zależności od metrażu, standardu i ceny. Jednak zwykle dom taki zawiera wszystko to, do czego się przyzwyczailiśmy w standardowym mieszkaniu lub domu jednorodzinnym – salon, kuchnię (czasem połączoną z salonem), łazienki i sypialnie. Częstą atrakcją są tarasy z widokiem na zbiornik wodny, a także duże, przeszklone okna. Dodatkowe wyposażenie dla bardziej wymagających to np. wanny spa i jacuzzi, sauny, systemy przeciwwłamaniowe, instalacje typu inteligentny dom. Jedną z proponowanych atrakcji jest przezroczysty właz znajdujący się w salonie. Umożliwia on łowienie lub tylko podziwianie ryb – z perspektywy kanapy.

Amatorzy pływających domów mogą kupić gotowe obiekty. W Polsce produkowane są one m.in. w Mielnie, Warszawie i Rynie w różnych metrażach i cenach. Można również zamówić dom indywidualnie, lecz łączy się to z wyższym kosztem. Dostępne są także domy na wodzie do wynajęcia, np. na weekend czy wakacje.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *