Podatek katastralny a obciążenia właścicieli nieruchomości

Data opublikowania: 17 sierpnia 2015

Podatek płacony w związku z posiadaną nieruchomością już niedługo będzie wyższy niż obecnie? Jeśli na miejsce zwykłego podatku od nieruchomości wprowadzony zostanie podatek katastralny to tak, będziemy płacić dużo więcej!

O podatku katastralnym mówi się w Polsce bardzo dużo, ale zdania w jego sprawie wciąż są wyraźnie podzielone. Co prawda, przyniósłby on spore wpływy do budżetów samorządowych, jednak mocno dotknąłby właścicieli nieruchomości, którzy ponosiliby dużo wyższe opłaty niż obecnie. Wynikałoby to z faktu, że płaciłoby się go od wartości konkretnego budynku. Pobierany aktualnie podatek od nieruchomości naliczany jest na podstawie jej powierzchni.

Podatek katastralny

fot. B-D-S/bigstockphoto.com

Jakie oznacza to zmiany w ujęciu nominalnym? Zdaniem ekspertów są one naprawdę duże. Obecnie podatek od nieruchomości o powierzchni ok. 100 m kw. i wartości ok. 350 tysięcy wynosi ok. 300 zł w ciągu roku, rzadziej jest wyższy. Wyliczono, że podatek katastralny w takim przypadku wynosiłby 7000 zł rocznie przy założeniu, że jego wysokość ustalono by na 2% wartości budynku. Taki jest średni poziom tej opłaty w innych krajach. W większości państw unijnych został on wprowadzony już jakiś czas temu.

Średnio 2% od wartości nieruchomości wynosi podatek katastralny w Niemczech, za to w Wielkiej Brytanii zdecydowano się na zastosowanie systemu progresywnego i przeciętna wysokość tej opłaty to ok. 1% wartości budynku. Jeszcze inaczej jest w Francji, gdzie podatek katastralny ma formę daniny od potencjalnego przychodu z najmu nieruchomości. W różnych formach tę opłatę nalicza się też m.in. w Czechach, na Litwie i Łotwie. Bez względu jednak na konkretne sposoby naliczania podatku, zawsze jest on szacowany na podstawie wartości lokalu, a nie jego powierzchni.

Część polskich ekspertów uważa jednak, że taki sposób naliczania podatków nie powinien w ogóle pojawiać się w krajach, które zaliczane są do grupy gospodarek dopiero rozwijających się. Ich zdaniem, tak wysokie opłaty dla wielu właścicieli będą niemożliwe do uiszczenia, a w licznych przypadkach doprowadzą do widocznego pogorszenia poziomu życia obywateli. Analitycy zwracają uwagę choćby na płace, które w porównaniu do mieszkańców Niemiec czy Wielkiej Brytanii są u nas zdecydowanie zbyt niskie, by umożliwiały płacenie tak wysokich podatków.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *