Podlaski rynek nieruchomości zdecydowanie na plus

Data opublikowania: 3 listopada 2014

Główny Urząd Statystyczny opublikował bardzo optymistyczne dane na temat podlaskiego rynku nieruchomości. Okazuje się, że nowe mieszkania świetnie się sprzedają nie tylko w Warszawie. Lokali gotowych do sprzedaży na Podlasiu jest coraz mniej.

Dane opublikowane przez Główny Urząd Statystyczny pokazują, że sytuacja na podlaskim rynku nieruchomości jest bardzo ciekawa. Chociaż w ostatnich latach widoczny był na nim marazm, a chętnych do nabycia nowego lokum było niewielu, to jednak w ostatnim czasie nastąpiła znaczna zmiana. Od początku tego roku do września na Podlasiu sprzedano 2836 mieszkań. Większość z nich pochodziła od inwestorów indywidualnych. Szukali oni zarówno lokatorów chętnych do wynajęcia lokalu, jak i potencjalnych kupców.

Mieszkania w BiałymstokuNajwiększą popularnością na Podlasiu cieszyły się oczywiście mieszkania w Białymstoku. Nabywców znalazło tam 1107 lokali. W całym powiecie białostockim właścicieli znalazły 484 lokale mieszkalne. Najmniej nieruchomości sprzedano natomiast w powiecie monieckim oraz sejneńskim, gdzie było to odpowiednio 33 i 36 lokali. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się mieszkania niewielkiej i średniej powierzchni. Powodowało to także, że właśnie takie lokale były w ostatnim czasie najczęściej budowane. Przeciętny metraż mieszkań powstałych w Białymstoku wyniósł 71,2 m kw. W Łomży było to średnio 77,8 m kw. Największe mieszkania, których powierzchnia wynosiła ponad 175 m kw. budowano natomiast w powiecie monieckim, suwalskim i łomżyńskim.

Duża sprzedaż, a do tego ograniczone inwestycje powodowane obserwowanym w poprzednich latach, niewielkim popytem sprawiły, że na całym Podlasiu pod koniec września gotowych do zamieszkania było 297 mieszkań, czyli aż o 134 mniej niż w analogicznym okresie roku wcześniejszego. Powodów sporego zainteresowania nowymi mieszkaniami może być kilka. Od przyszłego roku, aby otrzymać kredyt mieszkaniowy, będzie trzeba posiadać większy wkład własny, więc warto nieco się pospieszyć, póki zakup lokalu jest łatwiejszy do sfinansowania. Ponadto mamy teraz bardzo niskie stopy procentowe, co zachęca do korzystania z różnego typu kredytów. W dodatku młodsi nabywcy chcą skorzystać z dopłat udzielanych w ramach programu „Mieszkanie dla Młodych”. Trzeba też przyznać, że ceny metra kwadratowego w tym regionie są niskie w porównaniu do innych województw. Sprawia to, że chętni do zainwestowania w lokal mieszkalny raczej nie powinni czekać, gdyż sytuacja raczej nie będzie już dogodniejsza. Obecnie 1 m kw. w Białymstoku kosztuje średnio 4450 zł, a w Suwałkach jest to tylko ok. 3000 zł.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *