Podsumowanie I kwartału 2014 na rynku nieruchomości komercyjnych

Data opublikowania: 12 maja 2014

Rynek nieruchomości komercyjnych w Polsce ma się świetnie, a potwierdzeniem tego są kwartalne dane dotyczące poziomu aktywności na tymże rynku w poszczególnych krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Wypadliśmy w nim najlepiej spośród wszystkich uwzględnianych państw. Biorąc pod uwagę cały wolumen inwestycyjny, udział Polski wynosił w nim 69%.

Dokładniejsze dane wskazują, że przeprowadzone u nas transakcje kupna/sprzedaży miały łączną wartość 960 milionów euro. Dla porównania, udział Czech w całym woluminie wynosił tylko 16%, a w przypadku Słowacji było to już tylko 5%. Tylko 4% udziału odnotowały Węgry, a w Rumunii był to 1%. Należy podkreślić, że tradycyjnie już, dotyczyło to transakcji rozpoczętych jeszcze w ubiegłym roku.

Jeżeli chodzi o cały rynek, to w I kwartale tego roku wartość wszystkich przeprowadzonych na nim inwestycji była aż o 19% wyższa niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Dokładnie, między styczniem a marcem 2014 r. były to transakcje warte 1,37 miliarda euro. Tak przynajmniej wynika z danych publikowanych przez firmę doradczą JLL. Szacuje się, że w tym roku sytuacja na rynku nieruchomości komercyjnych w Europie będzie podobna albo nawet jeszcze lepsza.

rondo IJLL podało również konkretne informacje dotyczące poszczególnych segmentów nieruchomości komercyjnych. I tak oto, największym zainteresowaniem cieszą się nieruchomości biurowe, które były przedmiotem aż 56% spośród wszystkich przeprowadzonych transakcji. Drugie miejsce zajmuje segment handlowy, którego udział we wszystkich kupionych i sprzedanych nieruchomościach komercyjnych wynosił 29%. Dużo mniejsze było zainteresowanie segmentem magazynowym oraz hotelowym. Udział pierwszego z nich wynosił w całkowitej grupie lokali komercyjnych 9%, a drugiego 6%.

Największą nieruchomością komercyjną, jaką udało się sprzedać w I kwartale tego roku był warszawski biurowiec Rondo I. Dotychczasowy właściciel BlackRock zamienił się w Deutsche Asset & Wealth Management. Wartość budynku szacowana jest na ok. 300 milionów euro. Jeśli chodzi o sektor handlowy, to największą transakcją była sprzedaż Poznań City Center. Ceny inwestycji nie podano do wiadomości publicznej. Najbardziej wartościową powierzchnia magazynową, która znalazła nabywcę było natomiast Panattoni Park Wrocław i Panattoni Park Błonie I.

Podobne artykuły

2 komentarze

  1. Gość

    Warto inwestować w nieruchomości również w czasie, który może wydawać się mniej odpowiedni, bo zwykle są to inwestycje długoterminowe. Nawet jeżeli kupiłeś np. mieszkanie w tzw. gorszym czasie, to załóżmy za rok sytuacja może być inna. zarabiajnanieruchomosciach.pl

  2. DomProfit

    Dokładnie, jeżeli możemy sobie na to pozwolić – warto inwestować w nieruchomości. Oczywiście są czasy, gdzie opłaca się bardziej i te gdzie rynek jest ciężki, ale ludzie mieszkania zawsze kupowali i będą nadal kupować!
    Ważne, by wystawiając nieruchomość na sprzedaż/wynajem – postarać się wyróżnić i zrobić to profesjonalnie!!

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *